Україна стає випробувальним майданчиком для іранських дронів та ракет

україна іран дрони

Розширення використання Росією іранських безпілотників та ракет в Україні становить дедалі більшу загрозу не тільки для України, а також для США та їхніх європейських союзників, оскільки Тегеран намагається спроектувати військову спроможність за межі Близького Сходу.

За останні тижні, за словами українських офіційних осіб, Росія запустила понад 300 іранських безпілотників, які атакували військові частини, електростанції і цивільні будівлі в столиці України, Києві. Українські військові заявили, що збили понад 70% безпілотників, але українська влада просить США і союзників по НАТО про більшу допомогу для протидії цій загрозі. НАТО обіцяв направити в Україну сотні засобів постановки перешкод для безпілотників в рамках поглиблення зусиль по зміцненню української протиповітряної оборони. Про це пишуть Економічні новини з посиланням на The Washington Post.

Хвиля атак зробила Іран найважливішим військовим союзником Москви в її війні проти України і вказала на те, як Тегеран створив один з найуспішніших у світі флотів безпілотників, незважаючи на роки західних санкцій.

“Безпілотники стали головним інструментом проектування іранської сили на глобальному рівні”, – сказав д-р Джеймс Роджерс, доцент кафедри військових досліджень Університету Південної Данії. “Іран має одну з найдавніших і, можливо, одну з найефективніших програм використання безпілотників у світі”.

Крім пілотників-камікадзе, росіяни вже в листопаді можуть застосувати проти України іранські балістичні ракети малої дальності. Це серйозна загроза для України, оскільки іранські ракети, на відміну від російських, більш точні, заявив керівник Головного управління розвідки Міноборони України, генерал-майор Кирило Буданов

Поки міжнародне співтовариство роками зосереджувалося на спробах обмежити ядерну програму Ірану, Тегеран методично розбудовував армію безпілотників, яка охопила весь Близький Схід. Іран і його маріонетки звинувачуються у здійсненні нападів на різні об’єкти – від сил США в Сирії і комерційних суден в Аравійському морі до ізраїльських міст і нафтової промисловості Саудівської Аравії.

З 2015 року Іран і його маріонетки випустили майже 1000 безпілотників в ході атак, в результаті яких загинули сотні людей в Ємені, Саудівській Аравії, Об’єднаних Арабських Еміратах, Україні та Оманській затоці, згідно з даними саудівських військових і проекту Armed Conflict Location and Event Data Project, який збирає і аналізує інформацію про протести і насильство по всьому світу. Крім Росії, Іран також продавав свої безпілотні технології дружнім урядам, в тому числі Венесуелі, Сирії та Ефіопії, за даними Міністерства оборони США.

Іранські та російські офіційні особи неодноразово заперечували, що Тегеран надав Москві безпілотники для використання в Україні. “Ми рішуче відкидаємо безпідставні звинувачення деяких країн про використання Росією іранських безпілотників у війні проти України”, – заявив в середу в телевізійному зверненні міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір-Абдоллахіан.

Він запросив українських офіційних осіб провести двосторонню зустріч з Іраном, щоб представити будь-які докази щодо твердження про використання іранських безпілотників у війні. Раніше цього місяця прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що російська армія використовує тільки обладнання вітчизняного виробництва.

Згідно з аналізом, проведеним The Wall Street Journal, українські розслідувачі, які розбирали збиті безпілотники, що використовувалися для атак на цивільних осіб і солдатів, стверджують, що вони мають іранське походження, а ключові компоненти, які їх живлять, виготовлені в Америці, Європі та Азії.

Компоненти західного виробництва, які спрямовують, живлять і керують безпілотниками, торкаються прикрої проблеми, з якою стикаються світові лідери, намагаючись стримати зростаючу загрозу: Незважаючи на те, що західні країни запровадили широкі санкції проти Ірану, країна Близького Сходу може покладатися на слабо регульований глобальний ланцюг поставок для створення свого флоту безпілотників.

Українські фахівці встановили, що компоненти іранських безпілотників постачаються американськими компаніями, в тому числі Texas Instruments Inc, технологічним гігантом, що базується в Далласі. Еллен Фішпоу, прес-секретар Texas Instruments, заявила, що компанія розслідує повідомлення про те, що її продукція була використана в озброєнні.

“Ми не підтримуємо і не сприяємо використанню нашої продукції в цілях, для яких вона не була розроблена”, – сказала вона.

Поява Ірану як одного з найдосвідченіших у світі постачальників смертоносних безпілотників готувалася десятиліттями. Його витоки сягають 1970-х років, коли американський оборонний підрядник Textron Inc. допоміг створити завод в Ісфахані, центральному Ірані, з виробництва військових гелікоптерів, коли країною правив шах Мохаммад Реза Пехлеві, союзник США.

За даними іранських корпоративних документів, напівофіційного іранського інформаційного агентства FARS і європейських чиновників з питань безпеки, зараз заводом керує компанія Iran Aircraft Manufacturing Industries, яка контролюється військовими.

Іран розробив свій перший грубий розвідувальний безпілотник в середині 1980-х років, під час війни з сусіднім Іраком, після того, як шах Ірану був повалений в результаті революції і країна опинилася в економічній ізоляції. Програму курирував тодішній президент Алі Хаменеї, який зараз є верховним лідером країни, повідомляє інформаційне агентство Fars.

Одне з найбільших досягнень відбулося в 2011 році, коли Іран знайшов збитий американський безпілотник Sentinel. Експерти з озброєнь стверджують, що Іран зміг переробити американську технологію і створити власну версію протягом трьох років.

Тегеран також розробив стратегію внутрішнього виробництва, яка більшою мірою убезпечує його від санкцій і стимулює придбання деталей у глобального кола постачальників. У 2018 році авіамодельна компанія в Німеччині отримала стандартне замовлення на двигуни для мініатюрних літаків з Китаю. Два роки по тому цей пристрій був знайдений в уламках вибухнувшого безпілотника, який підтримувані Іраном повстанці використовували для нападу на цивільних осіб в Ємені, згідно з січневою доповіддю санкційної групи ООН по Ємену.

Експерти з питань озброєнь також стверджують, що Іран зміг переробити ізраїльський безпілотник, захоплений його ліванським союзником, Хезболлою, щоб розробити інший розвідувальний безпілотник.

Ці експерти з питань озброєнь кажуть, що Україна зараз несе на собі основний тягар передової іранської індустрії безпілотників, перетворюючи країну на випробувальний майданчик для своєї зброї.

Росія попросила Іран поставити 2400 безпілотників-смертників Shahed-136 для використання в Україні, за даними українських спецслужб і президента Володимира Зеленського. Українські сили також збили більший безпілотник іранського виробництва Mohajer-6, який здатний нести дві бомби.

Як швидко Іран може поставити таку кількість безпілотників, залишається відкритим питанням. Бернард Хадсон, колишній оперативний співробітник Центрального розвідувального управління, який зараз є президентом консалтингової фірми Looking Glass Global Services, що займається розробкою безпілотників, оцінює, що Іран може виробляти близько 100 безпілотників на місяць.

Українські офіційні особи попередили, що два типи іранських безпілотників – це лише початок іранської підтримки Росії. Вони кажуть, що Іран планує надіслати Росії як крилаті, так і балістичні ракети, які вона може використати в Україні.

Норман Рул, ветеран ЦРУ з тридцятирічним стажем, а нині консультант американської правозахисної групи “Об’єднані проти ядерного Ірану”, попередив, що комбінація безпілотників і ракет одного дня може бути використана проти західних держав.

“Конфлікт в Україні надає Ірану унікальну і малоризиковану можливість випробувати свої системи озброєнь проти сучасної західної оборони”, – сказав пан Рул. “Ми справедливо критикуємо російські військові здібності, але Іран, ймовірно, також використовує цей конфлікт для відточування навичок своїх збройних сил”.


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті