Президент Росії Володимир Путін розкритикував експорт зерна з України в рамках угоди, укладеної за посередництва ООН, стверджуючи, що воно не потрапляє до бідніших країн, як передбачалося, і попередив, що нинішня продовольча криза може перерости в "гуманітарну катастрофу".
Ці коментарі ставлять під сумнів долю шеститижневої угоди, укладеної за посередництва Організації Об’єднаних Націй та Туреччини, щодо відвантаження мільйонів тонн зерна із заблокованих портів України, інформують Економічні новини.
Виступаючи на Східному економічному форумі у східному місті Владивосток 7 вересня, Путін припустив, що Москві “доведеться подумати про зміну маршрутів” для поставок українського зерна.
Він сказав, що Росія зробила все можливе, щоб Україна могла експортувати зерно.
Відповідаючи на питання, чи ініціювала Москва зміни в угоді про експорт зерна, міністр сільського господарства України Микола Сольський сказав після виступу Путіна, що “ми нічого поки що не бачили на нашому рівні”.
Світові ціни на продовольство та енергоносії різко зросли з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
“Майже все зерно, що експортується з України, відправляється не в найбідніші країни, що розвиваються, а в країни ЄС”, – заявив Путін у Владивостоці, не надавши доказів.
Він додав, що “при такому підході масштаби продовольчих проблем у світі будуть тільки зростати” і попередив про “гуманітарну катастрофу, що насувається”.
Українські порти, інфраструктура та сільське господарство постраждали від військового вторгнення, яке розпочалося наприкінці лютого і включало блокаду українських чорноморських портів.
Угода між Росією та Україною, укладена в липні за посередництва ООН та Туреччини, мала на меті розблокувати мільйони тонн зерна та добрив, експорт яких був заблокований.
Наприкінці серпня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна експортувала понад 1 мільйон тонн сільськогосподарської продукції морем за перший місяць після укладення угоди про експорт зерна.
Американські офіційні особи посилаються на угоду з експорту зерна, щоб відкинути наполягання Києва на тому, що Росія повинна бути визнана “терористичною державою”, заявляючи, що таке визначення перешкоджатиме таким угодам, які зробили цей прорив.
Західні фінансові, торговельні та інші санкції проти Росії ускладнюються контрзаходами Москви, включаючи ембарго та відключення природного газу.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров поскаржився 6 вересня, що Захід не виконує свою обіцянку допомогти російському експорту продовольства вийти на світові ринки.
У серпні глава Всесвітньої продовольчої програми ООН попередив, що навіть за умови відновлення українського експорту, “мова йде про глобальну продовольчу кризу як мінімум ще на 12 місяців”.
Амір Абдулла, координатор Чорноморської зернової ініціативи ООН, попередив через кілька тижнів, що зернова угода “почала створювати певний простір”, але мільйони тонн продовольства необхідно перемістити з українських елеваторів, щоб звільнити місце для наступного врожаю.
Україна історично є одним з найбільших світових експортерів зерна.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради прогнозував на цьому тижні, що експорт сільськогосподарської продукції з України в цьому маркетинговому році складе близько 50 мільйонів тонн із загального врожаю в 60-65 мільйонів тонн.