Чиновники будуть проповідувати більш жорстку монетарну політику в надії утримати інфляцію і інвесторів.
З 13 липня Нацбанк підвищив розмір своєї облікової ставки з 17% до 17,5% річних, заявив голова Нацбанку Яків Смолій.
«Зниження інфляції до мети може опинитися під загрозою через дії ряду факторів – подальшого пожвавлення внутрішнього попиту, активної трудової міграції, посилення ризиків щодо отримання чергового траншу Міжнародного валютного фонду та іншого пов’язаного фінансування, високі інфляційні очікування, зниження інтересу інвесторів до активів країн, що розвиваються. Більш жорстка монетарна політика може нівелювати їх вплив і сприяти зниженню інфляції до 5,8% на кінець наступного року і до 5% в 2020 році», – пояснив він рішення.
Смолій нагадав про уповільнення інфляції з 11,7% до 9,9% в річному вимірі, і підкреслив, що Нацбанк зберіг свій інфляційний прогноз на рівні 8,9%
«Більш швидке, ніж прогнозувалося, уповільнення інфляції в травні-червні поточного року буде нівельовано в другому півріччі. Адже в кінці року очікується істотне, ніж передбачалося раніше, підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів, спрямоване на наближення цін на газ на внутрішньому ринку до ціни імпортного паритету, і відповідне подорожчання пов’язаних з ними житлово-комунальних послуг », – сказав керівник НБУ.
Він розраховує, що таке подорожчання може компенсуватися іншими факторами, а саме:
Зростанням в Україні внутрішнього попиту на товари і послуги. У тому числі за рахунок зростання зарплат і закордонних переказів від трудових мігрантів.
Спадом інтересу іноземних інвесторів до українських суверенних зобов’язаннь внаслідок глобальної тенденції виходу інвесторів з активів країн, що розвиваються. А також відстрочкою в отриманні фінансування за програмою співпраці з МВФ.
Інфляційними очікуваннями, які продовжують перевищувати інфляційні цілі Національного банку.
«Саме на компенсацію впливу цих факторів направлено сьогоднішнє рішення правління підвищити облікову ставку», – запевнив Яків Смолій. Він вважає, що в такій ситуації потрібно посилювати монетарну політику.