Верховна Рада підтримала законопроект "Про Вищий антикорупційний суд" у президентській редакції. Під час обговорення документа у другому читанні парламентарі розглянули 1927 поправок.
Які справи розглядатимуть антикорупційні суди?
Це будуть справи проти топ-посадовців, підозрюваних у корупції, підслідні Національному антикорупційному бюро (НАБУ) та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП). Слідчі дії, проведення яких потребує погодження суду, детективам також погоджуватиме Вищий антикорупційний суд. Нагадаємо, створення Вищого антикорупційного суду було передбачено судовою реформою. Таку вимогу водночас ставили перед Україною Міжнародний валютний фонд, Світовий банк та Євросоюз.
Що було каменем спотикання?
Міжнародні партнери і громадські організації мали претензії до законопроекту “Про Вищий антикорупційний суд” через обмеження ролі міжнародних експертів у процесі відбору і призначення суддів. Як повідомив голова Верховної Ради Андрій Парубій, під час розгляду найсуперечливіших поправок, що стосуються Громадської ради міжнародних експертів, було знайдено формулу, що цілковито відповідає рекомендаціям Венеційської комісії. Парламентарі, зокрема, зійшлись на такому варіанті. Під час призначення суддів вето Ради міжнародних експертів може бути подолано більшістю голосів спільної комісії, до якої входять члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і Ради міжнародних експертів, пояснив народний депутат Мустафа Найєм. Але з обов’язковою умовою, що до цієї більшості входить не менш як половина членів Ради міжнародних експертів. Спільна комісія налічуватиме 22 особи, з них – 16 членів ВККС і 6 представників Міжнародної ради експертів. Для подолання вето потрібно буде 12 голосів. Але з умовою, що щонайменше три з них – це голоси членів Ради міжнародних експертів. Саму процедуру подолання вето можуть ініціювати троє представників Ради міжнародних експертів.
Коли запрацюють антикорупційні суди?
Потрібен час на відбір суддів, який відбуватиметься через конкурси. Як свідчить практика добору прокурорів до САП, цей процес може затягнутися на декілька місяців. До слова, Президент Петро Порошенко пообіцяв, що антикорупційні суди запрацюють ще до кінця цього року. А от генпрокурор Юрій Луценко свого часу спрогнозував, що Антикорупційний суд буде готовий розглядати свої перші справи на початку 2019 року.