Після посилення заходів щодо злісних неплатників аліментів, виплати на утримання дитини стали здійснюватися активніше. Однак в реальності ця тема все ще залишається болючою.
ЗМІ вивчили рекомендації Міністерства юстиції України та розповідає, як правильно оформити виплати на дитину і що робити, якщо другий з батьків не дає грошей.
Найпростіший випадок – це взаємна згода батьків утримувати свою дитину. Один з них може подати заяву за місцем роботи, виплати пенсії, стипендії про нарахування аліментів, вказавши їх розмір і термін. Ця заява подається тим з батьків, який їх буде платити, а не тим, який буде отримувати. Відраховуватися гроші будуть не пізніше триденного строку від дня виплати зарплати, пенсії або стипендії.
Спеціальний договір про виплату аліментів батькам між собою укладати не обов’язково, але можна. Такий договір укладається в письмовій формі і повинен бути завірений нотаріально. У ньому якраз і визначаються терміни і розмір виплат. І якщо один з батьків не виконує умови договору, аліменти з нього можна стягнути на підставі виконавчого напису нотаріуса.
А якщо батькам не вдається домовитися про добровільну виплату одним з них аліментів, гроші на утримання дитини можуть бути присуджені рішенням суду.
Припинити виплату аліментів можна достроково. У тому випадку, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з батьків і повністю забезпечує її потреби. Також за згодою між батьками виплата аліментів може бути достроково припинена у разі передачі права власності на нерухоме майно – будинок, квартиру, земельну ділянку і т.д. Такий договір про втрату права на аліменти потрібно завірити нотаріально.
Мінімальний розмір аліментів не може бути менше, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини, виходячи з її віку. Цей мінімум встановлюється Законом України “Про державний бюджет” щороку.
У 2018 році прожитковий мінімум для дітей до 6 років становить з 1 січня – 1 492 грн, з 1 липня – 1 559 грн, з 1 грудня – 1 626 грн. Для дітей у віці від 6 до 18 років з 1 січня – 1 860 грн, з 1 липня – 1 944 грн, з 1 грудня – 2 027 грн.
Якщо аліменти виплачуються для двох або більш дітей, суд визначає єдину частку від доходу, яка буде виплачуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Після того, як їй виповниться 18 років, із суми аліментів буде відніматися та рівна частина, яка була для цієї дитини.
Для зміни розміру аліментів той з батьків, з яким проживають діти, має право звернутися до суду з позовом для визначення розміру виплат на інших дітей. Це може бути чверть доходів платника аліментів на одну дитину, третина – на двох, половина – на трьох і більше дітей. При цьому, розмір виплат на кожну дитину не повинен перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для його віку.
І в інших випадках розмір аліментів теж можна переглянути. Наприклад, в разі зміни матеріального або сімейного стану платника або одержувача цих виплат, стану здоров’я когось із них або в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України. Зробити це можна за позовом однієї зі сторін.
Якщо неплатник працює або отримує інші доходи, можна самостійно відправити виконавчий документ і заяву про відрахування аліментів за місцем його роботи або туди, де він отримує, наприклад, пенсію або стипендію.
Другий варіант – відправити такий документ у виконавчу службу, щоб гроші стягувалися в примусовому порядку.
Існує ймовірність домогтися виплати аліментів і якщо один з батьків проживає за кордоном. Це можливо завдяки ряду міжнародних договорів України. Але вимоги і умови залежать від договору з конкретною країною, в якій знаходиться неплатник.
Якщо борг по аліментах виник через того, хто повинен їх платити, другий з батьків має право на стягнення пені в розмірі 1% від суми боргу за кожен день прострочення. Це діє з дня прострочення до дня повного погашення боргу або до прийняття судом рішення про стягнення пені. Але це не може бути більше 100% боргу.
Якщо “аліментник” не платить гроші більше трьох місяців, то відомості про нього вносяться до Єдиного реєстру боржників, а його майно може бути арештовано виконавцем, вилучено і продано. Також виконавець може звернутися до суду, щоб боржникові тимчасово заборонили виїжджати за межі України. Якщо місце його знаходження невідоме, за поданням виконавця суд може винести постанову про його розшук.
Відзначимо, що з недавнього часу відповідальність за несплату аліментів посилили. Тепер, якщо один з батьків не виплачує гроші довше шести місяців, йому можуть обмежити виїзд за межі країни, заборонити водити автомобіль, користуватися зброєю і полювати. Також він втрачає право брати участь у вирішенні питань про короткостроковий виїзд дитини за кордон. Ці обмеження вводяться на підставі постанови державного виконавця, але діють тимчасово – до повного погашення боргу.
А ще, якщо “аліментник” не платить довше шести місяців, він може бути відправлений виконувати суспільно корисні роботи. Це можливо на підставі протоколу держвиконавця про адміністративне правопорушення, відправленого до суду. Працювати на благо суспільства потрібно буде до 1 місяця. А якщо боржник ухиляється, йому загрожує адміністративний арешт на строк до 15 діб (за рішенням суду).
Але найжорсткіший варіант – це кримінальна відповідальність. До неї можуть залучити за заборгованість в більш, ніж три місяці. Для цього сторона, яка не може отримати аліменти, повинна звернутися до Національної поліції за місцем проживання або реєстрації боржника із заявою про скоєння ним кримінального правопорушення за ст. 164 КК України (Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей). Санкції цієї статті передбачають покарання у вигляді громадських робіт на строк від 80 до 120 годин, арешту на строк до трьох місяців або обмеження волі на строк до двох років.
А якщо “аліментника” раніше вже судили за такий злочин, то повторно йому можуть загрожувати громадські роботи на строк від 120 до 240 годин, арешт на строк від трьох до шести місяців або обмеження волі на строк від двох до трьох років.