Вийняв ножик із кишені… (частина 1)

no image

Тема ножів невичерпна, як атом. Та сьогодні ми поговоримо тільки про один сегмент цього неосяжного світу, про складані ножі для повсякденного носіння (EDC - every day carrying).

Історики визнали ніж локомотивом цивілізації. Засіб оборони і нападу, знаряддя для добування й оброблення їжі, інструмент ремісника, артефакт належності до вищої верстви – ось далеко не повний перелік ролей, які відігравали й далі відіграють ножі в нашому житті.

Їхнє виробництво штовхало вперед інженерну думку, технології та дизайн. Завдяки ножам та їхнім похідним наші предки перейшли з кам’яного віку в бронзовий, а потім у залізний. Ножі сприяли розвитку металургії, матеріалознавства, хімії та навіть ювелірного мистецтва.

Аксіоми з гострою кромкою

Перш ніж узяти руків’я в руки, наведемо кілька аксіом, які допоможуть розвінчати деякі міфи про ножі.

Аксіома 1: Справді універсальних ножів не буває. У цьому легко переконатися на кухні – спробуйте, наприклад, почистити картоплю філейним ножем або нарізати рибу ножем для овочів.

Аксіома 2: Найдорожчий ніж – не завжди найкращий. Неправильно дібраний ніж, незалежно від вартості та виробника, перетворюється на непотріб, а часом і небезпечну залізяку.

Аксіома 3: Не всі китайські ножі – металобрухт. Якщо йдеться про EDC-моделі, часто не має сенсу витрачати сотні доларів на придбання американських, німецьких, швейцарських і японських ножів. До речі, багато з них виробляють усе одно в Китаї.

Аксіома 4: Ваш ніж – найкращий. Якщо вподобаний вами ніж ідеально лягає в руку, добре збалансований і вам зрозумілий його характер (а ножі його мають!), – це найкращий ніж, незалежно від того, де і коли він виготовлений.

Сказаного досить, щоб зрозуміти: вибір ножа – справа непроста.

Багатогранність простоти

Багато побутових механізмів ускладнюють для того, щоб компенсувати використання в масовому виробництві дешевих матеріалів і погано підігнаних деталей. Однак на ножі це правило не поширюється. Навіть «розкладачки» мають просту конструкцію, тому до кожної їхньої деталі висувають дуже високі вимоги.

Основними складовими складаного ножа є клинок (його помилково називають лезом), руків’я (не ручка і не рукоятка!), а також замок фіксації клинка.

Є беззамкові «розкладачки» – фрикційні ножі (friction folders), до яких, зокрема, належать японські ножі хігонокамі. Однак такі вироби призначені насамперед для ринків, де продаж ножів із фіксаторами лімітований законодавством (наприклад, у Великобританії). Крім того, вони є цікавими для колекціонерів, які цінують «фрикціони» за витонченість форм, простоту і, якщо хочете, за духовність, притаманну примітивним ножам.

Які замки найчастіше трапляються на нашому ринку?

Sleep Joint. Відкриваючи клинок, ви проштовхуєте спеціальний проріз у тильній частині під фіксуючу пружину. Замок надзвичайно простий і тому надійний, однак має суттєвий недолік: сила утримання клинка в Sleep Joint невисока. Якщо під час стріт-файтингу ваш візаві вдарить по обуху, клинок складеться і завдасть вам травми.

Back Lock надійніший – для складання ножа потрібно натиснути на коромисло, яке з одного боку підпружинено, а з іншого має виріз, що входить у заглибину на тильній частині клинка. «Беки» прості, надійні та мало бояться піску й пилу. Однак вони, а також Sleep Joint’и мають спільний недолік: щоб їх розкласти або скласти, треба задіяти обидві руки.

Line Lock (і його різновид frame lock) через тривимірність конструкції словами описати складно. Тому просто зазначимо, що цей тип замка дає змогу працювати з ножем однією рукою та забезпечує надійну фіксацію клинка. Line Lock не боїться піску й пилу.

Viroblock використовує компанія Opinel, яка виробляє унікальні складані ножі. Це, напевно, найпростіший замок, позбавлений тяг, штовхачів і пружин. Однак він чутливий до забруднень.

Ganzo G619: убивця китайських підробок

Ganzo G619-1 Ganzo G619-4

Ця модель доводить, що купувати безіменні китайські ножі сенсу немає.

Порівнянний за калібром безіменний ножик коштував автору 105 грн. Разом з ганчір’яним чохлом найнижчої якості (липучка не тримає, шви розходяться, хлястик під ремінь для штанів порвався через три тижні тощо).

Ganzo G619 коштує 156 грн у комплекті з міцним акційними чохлом. «Нонейм» доводиться переточувати раз на місяць, а G619 з моменту покупки просто правили на шкіряному ремені. Нарешті, G619 легший і добре збалансований, ним можна жонглювати.

На форму клинка G619 вплинули ідеї тайванської компанії Spyderco, ножі якої високо цінуються в Європі та США. Клинок відкривається великим пальцем, що підхоплює спеціальний овальний виріз. Така конструкція має дві переваги перед шпеньками (штирками, за які клинок виштовхується з руків’я великим пальцем). По-перше, вона не зменшує ефективну довжину клинка. Ідеться ось про що. Якщо ви нарізаєте свіжий батон, то шпеньки обмежують глибину проникнення клинка в хліб, тому нарізати його доведеться у два проходи. По-друге, ножі зі шпеньками, що носяться на кліпсі, рвуть краї кишень швидше, ніж «ножики з діркою».

Клинок виготовлено з неіржавної сталі 440. Це підвищує його антикорозійні властивості, але знижує твердість. Тому після роботи з твердими предметами клинок бажано підправити або підгострити.

Ніж розкладається і складається дуже м’яко, замок забезпечує надійну фіксацію. Завдяки малій товщині та вазі цей ніж придатний для повсякденного носіння. Автор, до речі, носив його у футлярі від мобільного телефону: зручно й уваги не привертає.

Ganzo G727M: нехай живе ергономіка!

Ganzo G727M-2 Ganzo G727M-6

Головна конструктивна особливість – використання затворного фіксатора клинка, більш відомого як Axis Lock. Серед «одноруких» замків він забезпечує найнадійнішу фіксацію. Крім того, придатний як для правшів, так і лівшів, проте боїться пилу та піску.

Клинок відкривається за допомогою шпеньків (їх два: під праву і ліву руки). Спуски клинка починаються від обуха, що забезпечує легке рівне різання.

З погляду ергономіки – кращий ніж тесту: відчувається, що копіювали його з легендарного «Щура» (канадський ніж Ontario Rat), який довгий час вважався найкращою «розкладачкою» у світі й для багатьох виробників став зразком для наслідування.

Заводське гострення дає змогу різати папір та голити волосся. Проникна здатність під час колючого удару – вища за середню в тесті.

ZXD 29: найменший

ZXD 29-1 ZXD 29-6

Компактний клон італійського ножа Extrema Ratio MF2 Col Moschin, який, незважаючи на китайське походження, можна зарахувати до категорії Must Have.

ZXD 29 ідеально пристосований для прихованого носіння. У нагрудній кишені теніски його кліпса та склобій зійдуть за вершечок дизайнерської ручки, а взимку або восени ніж можна закріпити в рукаві піджака, пальта чи куртки.

Завдяки твердості склобою можна розбивати і навіть надрізати скло. Це важливо, якщо ви стали очевидцем ДТП, учасників якої треба швидко евакуювати з аварійного авто.

Клинок виготовлений з міцного неіржавного сплаву і має форму Arrow Point («Наконечник стріли»). Ніж оснащено напівавтоматичним механізмом відкриття за допомогою підпружиненого плавничка (фліпера), що видається у верхній частині руків’я.

Заводське гострення дає змогу різати папір і голити волосся. Проникна здатність під час колючого удару – найвища в тесті.

Enlan L06-1: провокатор

Enlan L06-1-1 Enlan L06-1-7

Універсальний EDC-ніж, який однаково гарний у дорозі, поході чи на вулиці.

На форму клинка також вплинула продукція Spyderco, проте Enlan на порядок дешевший, хоча його клинок виготовлено з якісної легованої сталі, а сам ніж зроблено добротно.

Клинок має довгий увігнутий спуск на 2/3 ширини. Це гарантує чудове різання й досить високу міцність, оскільки верхня третина клинка працює як ребро жорсткості.

Двоколірне руків’я виготовлено з пластику G10 (прогумований склотекстоліт) – одного з найелітніших матеріалів на сьогодні.

До недоліків ми зарахували неможливість використання темляка та тильну частину клинка, що не ховається в руків’я й може прорвати кишені під час носіння без чохла або піхов. На тестовому екземплярі замок був занадто тугим, що ускладнювало одноруку роботу з ножем. Крім того, верхня частина обуха, що прилягає до руків’я,  не має зарубок для упору великого пальця.

У нижній кромці клинка зроблено заглиблення для вказівного пальця. Це зменшує ефективну довжину клинка, проте робить ніж більш універсальним. Руків’я трохи важче, ніж клинок, тому жонглювати ножем небезпечно.

Червоно-чорний Enlan має агресивний дизайн, який може вгамувати запал вашого візаві, а може, навпаки, спровокувати його на дурниці. Будь-який ніж треба діставати з кишені тільки тоді, коли це справді необхідно, а L06-1 це стосується вдвічі.

Заводське гострення дає змогу різати папір і голити волосся. Проникна здатність під час колючого удару – вища за середню за тестом.

Enlan L05-1 та M011: благородна деревина

Enlan L05-1-2 Enlan L05-1-8

Enlan M011-1 Enlan M011-6

Ці учасники тесту орієнтовані на естетів, які ретельно добирають аксесуари для костюма.

Накладки руків’їв обох ножів виготовлені з натуральної деревини – матеріалу благородного, однак примхливого (з таким руків’ям по болотах Девонширу не походиш). Однак у робочому кабінеті, салоні для паління чи за столиком віскі-клубу такий ніж буде доречний.

Спуски клинків починаються від обуха, що забезпечує відмінне різання, однак потребує акуратності під час роботи кінчиками ножів.

Обидва ножі розкладаються так плавно, що здається, ніби їхні клинки ходять у олійному демпфері. Фіксація клинків жорстка та надійна.

Заводське гострення дає змогу різати папір і голити волосся. Проникна здатність під час колючого удару – вища за середню за тестом.

Grand Way 13069: рятівники – вперед!

Grand Way 13069-2 Grand Way 13069-7

Цю модель задумано як гібрид військово-тактичного ножа та інструмента рятувальника. У результаті вийшла важка «розкладачка» з напівавтоматичним механізмом розкриття та клинком american tanto.

Особливість «американського танто» – надзвичайно міцне вістря, оскільки обух зберігає свою товщину майже по всій довжині. Не випадково на демонстраціях новинок із сімейства «тантоїдів» можна побачити пробивання капотів автомобілів, листів металу, порожніх бочок та інший екстрим. Дії пробивного типу – коник таких клинків.

Ніж оснащено швидкодіючою напівавтоматичною системою розкладання, однак відкрити клинок можна і вручну за допомогою шпеньків або спеціального прорізу.

Клинок фіксується посиленим Liner Lock, а ніж має особливо міцну конструкцію.

На тильному боці масивного металевого руків’я розташовані склобій і стропоріз, які постійно готові до використання. Склобоєм можна пробивати й руйнувати крихкі перешкоди (скло, гіпсокартон) та простукувати стіни; стропоріз зрізає стропи й автомобільні ремені. Такий собі мультитул на всякий випадок.

З огляду на вагу та космічний дизайн, постійно тягати таку штуковину в штанях недоцільно. Її місце прописки – бардачок автомобіля, сумка або рюкзак.

Через тугу пружину треба акуратно складати клинок в однорукому режимі; носик клинка розрахований на ударні навантаження і має найнижчу в тесті проникну здатність під час колючих ударів. Незважаючи на масу, ніж зручно лежить у руці.

З недоліків зазначимо тугий хід замка та кліпси, а також ледь помітний поперечний люфт клинка. Проте – Must Have, однозначно!

Opinel Carbon №9: тамагочі для кока

Opinel N09-1 Opinel N09-3 Opinel N09-2

Французька компанія Opinel випускає складані ножі, що не мають аналогів.

По-перше, їхнє руків’я повністю виготовлено з дерева. По-друге, унікальний запірний механізм розміщений зовні і складається всього з трьох (!) деталей. По-третє, у виготовленні «розкладачок» Opinel часто використовує високовуглецеву сталь XC90.

Клинки більшості «Опеньків» мають невелику товщину, що разом із дуже гострою різальною кромкою забезпечує відмінне різання продуктів: свіжого м’яса та хліба, помідорів тощо. Утім, деревину ніж теж ріже на ура – настругати трісок для розведення вогнища в лісі можна легко.

Особливості конструкції потребують постійного догляду за ножем. Клинок з вуглецевої сталі необхідно протирати насухо після контакту з вологою, змащувати його технічною або рослинною олією (автор користується шкірками від сала). Крім того, клинки з XC90 миттєво темнішають під час контакту з кислим середовищем – яблуками, лимонами тощо. Це візуально «старить» клинок, однак не впливає на його характеристики.

Проникна здатність Opinel Carbon №9 під час колючого удару вельми висока (друге місце в тесті), під час поздовжнього різання – не має аналогів. Проте «дев’ятка» призначена насамперед для роботи з продуктами. Такий собі деревно-металевий тамагочі для кока невеликої яхти.

Характеристики протестованих ножів

Параметр/Модель GanzoG619 GanzoG727M ZXD 29 EnlanL06-1 Enlan L05-1(Enlan M11) Grand Way 13069 Opinel Carbon 9
Виробник Китай Китай Китай Китай Китай Китай Франція
Довжина клинка, мм 90 89 70 87 87 (70) 94 90
Товщина обуха, мм 2,5 3,5 2,4 2,8 2,8 (2,4) 3,25 1,9
Довжина руків’я, мм 115 121 90 130 115
Загальна довжина, мм 205 210 160 195 195 (166) 225 205
Клинкова сталь 440 440 C 440 C 8Cr13MoV 8Cr13MoV 420 SS XC90 Carbon Steel
Твердість клинка (HRC) 56-58 56-57 57-61 57-61 52-55 58
Покриття клинка* Сатин Сатин Анод Сатин Сатин Анод Полірування
Матеріал руків’я ABS G-10 Металл G-10 Дерево Металл Бук или дуб
Тип замка Liner Lock Axis Lock Liner Lock Liner Lock Liner Lock Liner Lock Viroblock
Спосіб відкриття Отвір Шпеньок Напівавтомат Отвір Шпеньок Напівавтомат Пропил
Маса, г 119 130 70 110 115 (90) 285 58
Ціна в інтернеті, грн 156 586 127 363 390 (261) 229 289

Дані виробників

*Примітки: Сатин – сатинування поверхні клинка; Анод – її анодування.


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті