Стрічка новин
Сьогодні

Українці в шоці від нових платіжок за “комуналку”: Скільки доведеться заплатити та як заощадити 50-70%

19 Листопада 2016, 10:30
no image

Тарифи на комуналку порівняно з минулим роком зросли майже вдвічі, водночас, за оцінками експертів, комунальні послуги в Україні дорожчатимуть і далі.

Українці отримують перші платіжки за комуналку з опаленням. Так, в опалювальний сезон доведеться платити на 70% більше, ніж ще кілька тижнів тому. Водночас сума в платіжці порівняно з минулим роком зросла майже вдвічі. У ЗМІ розповіли, скільки та за що доведеться заплатити українцям і як можна заощаджувати на комунальних послугах.

Батарея

Скільки заплатимо за комуналку взимку

Тариф на світло встановлює Національний регулятор – один для всієї країни. Востаннє його переглядали у вересні – тоді кВт*год електроенергії в разі споживання від 100 до 600 кВт*год подорожчав з 99 до 129 копійок. Така ситуація і з газом – єдиний тариф установлює Кабмін, у травні кубометр подорожчав з 3,6 до 6,8 грн. А ось тарифи на воду та опалення в усіх різні. Навіть в одному місті може діяти декілька тарифів. Залежить це від того, за допомогою якого ресурсу постачальник генерує тепло, підігріває воду тощо. Наприклад, підігрівати воду газом чи вугіллям – дорого, за допомогою атомної енергетики – дешевше. Однак і два підприємства, що підігрівають воду газом, установлять різні тарифи, бо структура їхньої економіки різна. Кожному постачальнику місцева влада затверджує питомі норми витрат, інвестиційні програми тощо. Підприємство розраховує вартість свого товару (води чи тепла) і надає свої розрахунки до НКРЕКУ, там ці тарифи затверджують.

Після подорожчання газу підняли тарифи на опалення (більшість підприємств для генерації тепла використовують блакитне паливо), гарячу воду. А подорожчання електроенергії призвело до того, що довелося переглядати тариф і на холодну воду. Наприклад, для споживачів “Вінницяоблтеплоенерго” кожен опалюваний метр коштує 38,73 грн. Тоді як у місті-супутнику Південно-Української АЕС тепло виробляють за допомогою атомної енергетики, і вартість опалення квадратного метра – усього 4,91 грн.

Дізнатися, скільки коштує тепло та гаряча вода в деяких містах України, можна, ознайомившись з інфографікою:

сегодня

Цієї зими сім’ї з чотирьох осіб у Києві, яка живе у квартирі площею 60 квадратних метрів, за комуналку в середньому доведеться заплатити 2696,2 грн. А минулої зими, за умови використання такого самого обсягу ресурсів, комуналка коштувала 1335,7 грн. Тобто загальна сума в платіжці зросла в декілька разів.

Згідно із соціальними нормативами (саме стільки, як підрахували в Кабміні, у середньому витрачають українці, і на цей обсяг ресурсів нараховують субсидії), сім’я з чотирьох осіб у квартирі 60 кв. м витрачає 13,2 кубометра газу (подорожчав з 47,5 до 897 грн), 7,2 кубометра холодної води (подорожчала з 73,44 до 99,1 грн), 4,8 кубометра гарячої води (минулої зими – 196,4, цієї – 398,8 грн) та 190 кВт*год електроенергії (подорожчала з 146,1 до 187,5 грн). У середньому на опалення, підрахував менеджер ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк, сім’я в такій квартирі може витрачати від 0,9 до 1,7 Гкал тепла на місяць. Згідно з тарифом “Київенерго” 1 Гкал коштує 1416,9 грн. Якщо врахувати, що в опалювальний сезон у середньому сім’я використовує 1,3 Гкал, цієї зими доведеться платити 1841,9 грн за тепло (торік – 854,3 грн).

Треба зазначити, що розрахунок зроблено за соціальними нормативами. За умови, якщо встановлено лічильники на всі енергоресурси та сім’я економить, сума в платіжках може бути значно меншою.
На цьому зростання тарифів не зупиниться. Згідно з постановою НКРЕКУ №220, у березні 2017 р. електроенергія в разі споживанні від 100 до 600 кВт*год подорожчає з 129 до 168 копійок за кожен кіловат. Крім того, експерти впевнені – у травні наступного року уряд буде змушений знову переглянути тариф на газ, що призведе до подорожчання тепла та гарячої води.

У чинному тарифі закладено вартість імпортного газу – 185 доларів за тисячу кубометрів, а в проекті бюджету на 2017 рік передбачено, що блакитне паливо для України подорожчає до 245 доларів. Як підрахував екс-начальник Управління зі зв’язків з громадськістю “Нафтогазу” Валентин Землянський, газ, згідно з формулою Кабміну, наступного року коштуватиме 9600 грн за тисячу кубометрів (зараз – 6800 грн). Водночас експерт в енергетичній сфері Юрій Корольчук вважає, що економічно обґрунтований тариф на газ зросте наступного року на 25-60% (до 8,5-11 тис. грн).

“Якщо ціна мінімально на 1500 гривень не зросте, це означає тільки одне – ринок і далі регулюється вручну, уряд контролює ціни, і ніякого ринку немає. А цю різницю держава покриватиме з бюджету”, – розповідає Юрій Корольчук.

Як платити менше

Щоб витрачати на опалення будинку на 50-70% менше, доведеться провести комплексну термомодернізацію будівлі. Утеплювати будинок, упевнений менеджер ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк, можна й під час опалювального сезону. “Утеплення зовнішніх і внутрішніх стін, підвалу та горища, заміну вікон та зовнішніх дверей у під’їздах на енергоефективні, теплоізоляцію інженерних комунікацій (труб і вентилів) можна проводити й під час опалювального сезону. Ці заходи виконують швидко, без відключення будинку від тепла”, – розповідає експерт.

Щоправда, такі заходи дадуть результат лише тоді, якщо встановити лічильник і тепловий пункт.
Важливо взяти до уваги, що утеплювати зовнішню стіну будинку за системою “мокрої ізоляції” (монтаж до стіни теплоізоляційного матеріалу, який потрібно поштукатурити) можна за температури не нижче п’яти градусів тепла. А утеплювати стіну із внутрішнього боку експерт не радить. Якщо ж будинок – пам’ятник архітектури, та утеплювати його зовні не можна, перед роботами з утеплення внутрішнього боку стіни доведеться розрахувати товщину утеплювача щодо “точки роси”, щоб на стінах (на зовнішній і під утеплювачем) не накопичувалася волога, що в майбутньому може призвести до утворення цвілі. Також у цих випадках потрібно продумати питання вентиляції приміщень, які утеплені зсередини, – “зайву” вологу видаляти примусово організованою витяжною вентиляцією та організованого припливу, пояснює Сергій Свистюк.

Як зрозуміти, що витрачаєш тепла більше, ніж потрібно:

– якщо ви відчиняєте вікна взимку – отже, у вас є його надлишок
– якщо у вас узимку холодно, а влітку спекотно – ваш будинок має наднормативні втрати через стіни, вікна, перекриття тощо або у вашому будинку – “недоопалення”
– якщо у вас і тепло, і вікна зачинені, а платежі високі, – порівняйте питомі показники використаного тепла з нормативом і дізнаєтеся, чи зможете щось зробити, щоб платити менше і водночас мати комфорт

Сергій Свистюк упевнений: щоб якісно визначити потенціал економії в будинку, треба звернутися за консультацією до професійного енергоаудитора, замовити енергоаудит або експрес-енергоаудит. “Для киян найпростіший спосіб визначити приблизний потенціал економії енергоресурсів у своєму багатоквартирному будинку – зайти на карту теплолічильників на сайті “Київенерго”, знайти свій будинок і натиснути на нього: у меню, що з’явиться, буде видно, скільки відсотків тепла будинок може заощадити, якщо проведе енергоефективні заходи”, – розповідає менеджер ДТЕК ЕСКО.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті