Савченко можуть обміняти на ГРУшників

23 Березня 2016, 8:18
no image

Російська Феміда визначилася з вироком українській військовополоненій льотчиці Надії Савченко. Напередодні Донецький суд РФ засудив її до 22 років позбавлення волі. Проте тепер, після оголошення остаточного вердикту, процес повернення її на Батьківщину може навіть прискоритися. Зокрема, президент Петро Порошенко повідомив, що готовий обміняти українського офіцера на двох співробітників ГРУ.

Завершився судовий процес над українською військовополоненою льотчицею, депутатом Верховної Ради, а також членом Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Надією Савченко, яка після початку військового конфлікту на Донбасі потрапила в полон до терористів, після чого опинилася в російському СІЗО. Напередодні Донецький суд Ростовської області РФ нарешті дочитав вирок, який почав оголошувати ще в понеділок. Вердикт був цілком очікуваним – український офіцер визнана винною за всіма статтями.

За мить до обвинувального вироку Надія Савченко почала співати перероблену на свій манер українську народну пісню «Горіла сосна, палала», де слово «сосна» вона замінила на «шина», у зв’язку з цим суд перервав оголошення вироку й оголосив перерву. Від себе вона також додала в пісні: «Горіла шина, ще й бензин, а мене викрав сучий син», «Ой судді, судді ви мої, два роки судили ви мене. Більше судити мене не будете, Самі по тюрмах підете, Самі по тюрмах згниєте». Після виконання пісні українська льотчиця прокричала «Слава Україні!», «Слава нації!», а група підтримки відповіла «Героям слава!», «Смерть ворогам!». Однак після перерви суддя дочитав вердикт.

Російська Феміда визнала Надію Савченко винною за всіма пунктами, відкинувши всі доводи сторони захисту, зокрема, вважаючи імунітет льотчиці як члена ПАРЄ «виключно функціональною опцією». Українському офіцеру призначили покарання у вигляді 18 років позбавлення волі за звинуваченням у вбивстві російських журналістів ВГТРК Антона Волошина та Ігоря Корнелюка (ст. 105 Кримінального кодексу РФ) і ще 10 років за звинуваченням у замаху на вбивство ще одного журналіста, Віктора Денисова, який потрапив під обстріл ( ст. 30 і 105 КК).

З урахуванням часткового складання термінів і того, що термін покарання рахується з моменту арешту Надії Савченко (30 червня 2014 р.), загальна тривалість ув’язнення склала 22 роки. Рішення суду передбачає також штраф 30 тис. руб. (майже 10 тис. грн) за «незаконний перетин кордону РФ».

Той факт, що на момент убивства льотчиця вже була в полоні, суд до уваги не взяв. Так само як і отримані раніше українською стороною результати експертизи, що підтвердили: ватажком бойовиків терористичної організації «ЛНР» Валерієм Болотовим, який брав участь у викраденні українки і її подальшому вивезенні до Росії, командував колишній помічник президента Росії Павло Карпов.

Захист Надії Савченко вже запустив міжнародні процедури з її звільнення. З огляду на те, що сама український офіцер не збирається подавати апеляційну скаргу на вирок суду, позбавляючи себе можливості оскаржити результат у Європейському суді з прав людини, адвокат Марк Фейгін вирішив «перестрахуватися».

«Незважаючи на мою незгоду з Надею в цьому питанні, я все ж перестрахувався й запустив низку міжнародних процедур щодо її звільнення… Перша процедура йде через Робочу групу ООН з довільних затримань… я до неї звернувся з кейсом Савченко і чекаю результату у квітні», – повідомив він у Facebook. «Друга процедура – звернення до спеціального доповідача ООН з питань правозахисників. Туди я теж звернувся і чекаю результату», – додав адвокат.

Коментуючи вирок, ще один адвокат Надії Савченко, Микола Полозов, запевнив, що до колонії вона не потрапить. «Вона не буде відбувати покарання. Надія Савченко – політик міжнародного рівня. Я впевнений, що в керівництва Росії вистачить можливостей і бажання не робити дурниць. Перш за все, зараз потрібно зосередитися на посиленні тиску, зокрема й політичному, на керівництво Росії. І тільки це приведе до її звільнення. Іншого шляху в Росії, на жаль, немає. Суду немає», – сказав Полозов.

Реакція міжнародного співтовариства на вирок українській льотчиці не змусила себе чекати. «Обвинувальний вердикт і вирок у 22 роки позбавлення волі для Надії Савченко демонструють кричущу зневагу до принципів правосуддя та суперечать зобов’язанням Росії в рамках Мінських угод», – ідеться в заяві прес-секретаря Держдепартаменту США Джона Кірбі.

У документі зазначається, що протягом майже двох років Росія незаконно утримує українського офіцера за звинуваченнями, які в дійсності не мають підстав і суперечать її основним правам на законний захист. «Надія Савченко заслуговує на те, щоб повернутися додому, до своєї родини й друзів, і приєднатися до її колег у Раді в розбудові кращого майбутнього для своєї країни. Ми знову закликаємо Росію негайно звільнити Надію Савченко та інших незаконно затриманих осіб», – ідеться в заяві.

В ЄС називають 22 березня «трагічним днем» не тільки через теракти в Брюсселі, а й через вирок Надії Савченко. «Ще одна трагедія (злочин) відбулася в Росії, де так званий суд засудив українського пілота й національного героя Надію Савченко до 22 років позбавлення волі за те, що є абсолютно нормальним усюди – захищати свою країну проти агресора», – заявив прес-аташе представництва ЄС в Україні Давид Стулік. Він закликав «друзів з усього світу» «зробити все можливе, щоб ця смілива і сильна людина була звільнена якомога швидше».

Тим часом президент Петро Порошенко повідомив, що готовий обміняти українського офіцера на російських співробітників ГРУ Олександра Александрова і Євгена Єрофєєва. «У боротьбі за звільнення Надії нас підтримує весь світ. І відтепер ця боротьба вступає у вирішальну стадію. Я не просто сподіваюся на те, що Надія Савченко повернеться в Україну. Роблю для цього все можливе і неможливе, здається, теж», – зауважив глава держави.

Він зазначив, що в ході зустрічей на вищому рівні в «нормандському форматі» неодноразово порушував питання щодо звільнення Надії Савченко та інших українських заручників і був підтриманий іншими учасниками формату. І тоді російський президент Володимир Путін заявляв, що після так званого судового рішення поверне Надію Савченко в Україні. «Настав момент виконати цю обіцянку. Я у свою чергу готовий передати Росії двох російських військовослужбовців, затриманих на нашій території за участь у збройній агресії проти України. Судовий розгляд їхніх справ перебуває на фінальній стадії. Відразу після їхнього завершення я готовий шляхом відповідних процедур забезпечити їхній виїзд до РФ», – наголосив президент. Такий підхід, за словами Порошенка, відповідає пункту шостому Мінських домовленостей – про обмін «всіх на всіх».

У тому, що українська льотчиця незабаром буде вдома, не сумнівається й народний депутат від «Народного фронту» Антон Геращенко. «Надія Савченко найближчим часом, швидше за все в цьому році, буде вже вдома. Безумовно, її обміняють на тих російських диверсантів, яких було затримано в травні минулого року в Щасті, – Александрова і Єрофєєва. Зараз щодо них закінчується слідство та суд в Україні, вони так само отримають тривалі терміни ув’язнення, і їх обміняють на Надію Савченко», – зазначив він.

На думку парламентарія, російський президент Володимир Путін уже сам розуміє, що справа Савченко зіграла проти нього. «По-перше, тепер на Надії Савченко сфокусовано увагу всіх світових еліт. Він просто намагається торгуватися ім’ям Савченко, але в будь-якому випадку він поступиться, як завжди поступався в таких випадках», – зазначив він.

Зокрема, парламентар від Латвії Сандра Калнієте, яка в Росії рік тому була оголошена персоною нон грата, каже, що в усьому ЄС критика цієї «цілковито спотвореної судової процедури проти Надії Савченко зростає». «У мене таке відчуття, що ця справа «Свободу Надії Савченко» стане тестом у відносинах між ЄС і Росією. Вона вийде за межі простого суду і стане чимось неминучим, великим і важливим», – резюмувала євродепутат.

А поки, за словами прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова, «російська сторона буде діяти суворо відповідно до національного законодавства». «Щодо решти рішення може прийняти тільки президент. Яке – поки сказати не можу», – сказав він, коментуючи пропозицію українського президента.

На думку експерта з міжнародних та правових питань Андрія Бузарова, російська сторона не виявляє особливої зацікавленості щодо повернення ГРУшників. Тому найімовірніший варіант – через півроку-рік її може помилувати особисто Володимир Путін або оголосити амністію.

Одним із важелів тиску на кремлівську владу може стати визнання світовою спільнотою так званого списку Савченко. Це перелік російських чиновників, політиків і правоохоронців, причетних до викрадення та незаконного позбавлення волі нашої льотчиці та інших українських політв’язнів. Їм буде заборонено в’їзд до країн, які підтримають санкції.

Зокрема, такий список, розроблений Україною спільно з ЄС і США, минулого тижня, у четвер, президент Петро Порошенко передав президенту Європарламенту Мартіну Шульцу. До нього потрапили 46 росіян. Так, крім російських прокурорів і суддів, у списку є голова ФСБ Олександр Бортников, глава СК РФ Олександр Бастрикін, керівник Головного слідчого управління СК РФ Олександр Щукін. Багато хто звернув увагу, що серед прізвищ немає президента РФ Володимира Путіна. Утім це не дивно, адже навіть у чинних санкціях ЄС проти Росії про нього немає згадки. До «списку Савченко» також додано перелік з 11 українських політв’язнів, серед яких Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Микола Карпюк.

Тим часом, якщо протягом наступних десяти робочих днів справа щодо звільнення Надії Савченко не зрушить з місця, з 6 квітня льотчиця знову оголосить сухе голодування.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті