Президент Ірану Масуд Пезешкіан і російський диктатор Путін 17 січня проведуть зустріч у Москві, під час якої буде підписано договір про стратегічне партнерство між Іраном і РФ.
Middle East Eye з посиланням на свого кореспондента в Тегерані та обізнані джерела пише, що одним із ключових положень договору є пункт про територіальну цілісність, що особливо важливо для Ірану в контексті його суперечки з Об’єднаними Арабськими Еміратами з приводу трьох островів у Перській затоці. При цьому документ не включає визнання Криму, анексованого Росією у 2014 році, а також інших окупованих Росією територій України.
Угода включає 47 статей, що охоплюють різноманітні галузі співробітництва: технології та кібербезпека; мирна ядерна енергетика; боротьба з тероризмом та організованою злочинністю; екологічні питання; боротьба з відмиванням грошей. Документ також торкається оборонних питань, включаючи навчання військових фахівців та реалізацію спільних ініціатив. Однак конкретні деталі таких проектів вимагатимуть подальшого узгодження, зазначило джерело видання в іранському уряді.
Окремий пункт забороняє обом сторонам: підтримувати агресорів один проти одного; дозволяти використовувати свою територію для атак на інший бік.
Іран та Росія домовилися спільно протистояти «незаконним екстериторіальним санкціям», включаючи вторинні санкції США, а також підтримувати один одного на міжнародних майданчиках.
Як розповів один із високопоставлених іранських чиновників у розмові з Middle East Eye, проект договору було завершено після «20–30 раундів переговорів», які тривали «чотири-п’ять років». Документ вимагає затвердження парламенту Ірану.
Договір про всеосяжне стратегічне партнерство між Москвою та Тегераном підлягає ратифікації іранським парламентом і укладається на 20 років, заявив посол Ірану в РФ Казем Джалалі.
«Після підписання угоди вона має бути ратифікована парламентом Ірану. Після ратифікації парламентом вона діятиме протягом 20 років», – сказав дипломат.
Посол не уточнив, чи передбачено можливість автоматичного продовження угоди.