Стрічка новин
Сьогодні

Артем Ляшанов: про головне у фінтеху за 2024 рік

18 Листопада 2024, 17:20
Артем Ляшанов

Листопад – час підбиття перших підсумків року в будь-якій сфері.

Їхня мета – проаналізувати, чим жила індустрія протягом періоду, як її змінили основні події, а також які тренди визначають її розвиток на майбутній рік. Розповісти про це погодився фінтех-підприємець Артем Ляшанов: які події та реформи визначили реальність фінансових технологій і чому так складно робити будь-який прогноз на розвиток українського fintech у 2025 році.

Що визначало динаміку українського фінтеху у 2024 році?

Артем Ляшанов: Насамперед – те, як розвивається галузь у всьому світі, тому що фінтех – максимально глобалізована ніша, а з 2022 року українські компанії проводять максимальну експансію на нові ринки. Моя остання теза говорить сама за себе: процеси, які розпочалися два роки тому, мали активний розвиток як у 2023-му, так і у 2024 році. Українські компанії знаходять себе на ринках ЄС, Азії, Великобританії та Канади, США тощо. Звичайно, це вдається не всім, проте висока якість технічного рішення при все ще нижчих (порівняно з Tier-1) зарплатах дозволяє забезпечити себе роботою. Другий напрямок – активне зростання продуктових компаній, про що я вже не раз говорив у пресі: із топ-50 українських ІТ-компаній майже половина є продуктовими.

Але у загальносвітовому фокусі все не так гладко: KMPG повідомляє про 17% падіння ринку за перші 6 місяців 2024 року. Це стосується як венчурних угод, так і приватних інвестицій, а також M&A-угод. Загалом ніші платіжних стартапів хвилюватися не варто: саме на них зараз сконцентровано основну увагу інвесторів.

Ті самі M&A-угоди у нас зросли на 4,2% порівняно з 2023 роком. Ринок навчився жити за часів “бурі” і намагається зростати, прогнозуючи майбутнє та орієнтуючись на рішення регулятора.

У США обрали президентом Дональда Трампа. Як це впливає на фінансові технології України?

Артем Ляшанов: Результати виборів у США завжди впливали на світову економіку. Акції американських компаній зросли, низка їхніх власників вже стали багатшими. Про будь-які наслідки для української економіки – і фінтеху як його частини – слід говорити після того, як зміниться керівництво у США за нової адміністрації, яке розпочне діалог з Україною щодо макроекономічної допомоги.

Я практично впевнений, що курс на подальшу інтеграцію нашої фінсистеми до загальноєвропейської та світової залишається незмінним. Це означає, що вектор кількісних та якісних змін в управлінні цією системою залишиться приблизно на тому самому рівні.

Які головні тренди ви бачите для фінтеху у 2025 році?

Артем Ляшанов: Зараз я готовий давати лише консервативні прогнози – надто багато невідомих. Однак ми як мінімум очікуємо набрання чинності статтями Закону “Про платіжні послуги” у серпні 2025 року, що стосуються “відкритого банкінгу” з усіма необхідними змінами. Крім того, в Україні продовжиться розвиток BNPL-сервісів цифрового кредитування, а також імплементація стандартів ESG (стабільного розвитку).

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті