Стрічка новин
Сьогодні

Російські вчені перестали займатися дослідженнями гіперзвукових ракет: стала відома причина

fsb Економічні новини - головні новини України та світу

Російські вчені перестали займатися гіперзвуковими дослідженнями після влаштованого ФСБ РФ полювання за «шпигунами» і звинувачень у держзраді.

Переслідування вчених, які займалися сферою гіперзвукових ракет, фактично зупинило дослідження. Ніхто не хоче виявитися наступним у довгій низці тих, кого звинуватили у держзраді за роботу в цій галузі, пишуть росЗМІ.

Суди засудили вже чотирьох вчених-фізиків до ув’язнення в колонії, давши їм термін від 12 до 15 років. Останнім на початку вересня став директор Інституту теоретичної та прикладної механіки Сибірського відділення РАН Олександр Шиплюк, який понад 10 років займався розробкою гіперзвукових ракет. Його, як та інших дослідників, визнали винним у держзраді: нібито він передав секретні дані Китаю на науковій конференції у 2017 р. Шиплюк своєї провини не визнав.

Одним із перших у держзраді був звинувачений у 2018 р. Віктор Кудрявцев, провідний спеціаліст Центрального науково-дослідного інституту машинобудування (ЦНДІМаш). Вчений не дожив до суду: після року та двох місяців у СІЗО «Лефортове» (75-річний Кудрявцев став найстаршим його ув’язненим) він був випущений за станом здоров’я під підписку про невиїзд і помер на початку 2021 р. Ще двоє літніх учених, Дмитро Колкер (завлабораторією квантових оптичних технологій в Інституті лазерної фізики Сибірського відділення РАН) та Роман Ковальов (начальник Центру теплообміну та аерогазодинаміки ЦНДІМаш), які страждали від ракових захворювань, були заарештовані та невдовзі померли.

Дії ФСБ РФ породили атмосферу страху у науковому співтоваристві. Поки інші дослідники очікують суду, багато вчених перестали займатися значними дослідженнями у сфері гіперзвуку та високошвидкісної аеродинаміки, розповів The Wall Street Journal син Віктора Кудрявцева Ярослав, також фізик, який зараз проживає у Парижі.
Багато хто з обвинувачених у держзраді навіть не займався власне військовими розробками. Віктор Кудрявцев, наприклад, працював у рамках європейської наукової програми. Але коли почалося полювання за шпигунами, його батько став легкою здобиччю, оскільки був координатором з російської сторони. «Через нього здійснювався науковий обмін. Його заарештували, бо він був тією людиною, яка передавала інформацію західним учасникам проекту», – каже Ярослав Кудрявцев.

ФСБ заводить справи частково для того, щоб переконати себе і Путіна в тому, що в Росії дійсно є передові наукові досягнення і що шпигуни з усього світу намагаються їх вкрасти, сказав WSJ адвокат Євген Смирно, який захищав у судах фігурантів. справ про держзраду, зокрема вчених. Раніше Смирнов говорив, що у приватних бесідах співробітники ФСБ зізнавалися: арешти за звинуваченнями у передачі секретної інформації про російську гіперзвукову зброю відбуваються «за високим бажанням». Слідчі прямо говорили, що доповідають Путіну про кожну таку справу щодо вчених, зазначав Смирнов.

Загалом 12 осіб, які займалися фундаментальними дослідженнями в галузі гіперзвуку та аеродинаміки, було за останні шість років заарештовано у таких справах, підрахувала BBC. ФСБ почала полювати на вчених у 2018 р., після того як Путін у посланні Федеральним зборам презентував гіперзвукові ракети, які нібито «не мають аналогів у світі».


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті