Завдяки економічному бронюванню частина людей вийде “з тіні” і повернеться на роботу, а коли ж держава скаже, що не може далі бронювати, а треба на фронті замінити нинішніх військових, то ця людина піде й не ховатиметься.
Таку думку висловив заступник голови комітету Олексій Мовчан, передає Судово-юридична газета.
Як цитує пресслужба парламенту, Олексій Мовчан зауважив, що завдяки економічному бронюванню частина людей вийде “з тіні”, повернеться на роботу, буде платити податки, створюватимуть додану вартість.
Водночас, коли ж держава скаже, що не може далі бронювати, а треба на фронті замінити нинішніх військових, то ця людина піде й не ховатиметься, вважає Мовчан.
Тобто, це цивілізований вихід зі скрутної ситуації, у якій ми нині перебуваємо.
Судово-юридична газета зазначає, що загалом, ідея запровадження в Україні економічного бронювання — це складне питання, яке зараз активно обговорюється в парламенті. Однак наразі напрацьовуються кілька окремих документів із різними підходами, а остаточної редакції проєкту закону ще немає.
“З одного боку, дехто каже, що економічне бронювання – це умови для того, щоб нібито багаті не воювали. З іншого боку, коли дивитися на реальні цифри, то бачимо, що це можливість і збільшити мобілізацію, і посилити мобілізацію економіки, щоб фінансувати потреби армії”, — вважає Мовчан.
Адже кошти на безпеку та оборону, на зарплати військовим – це наші податки, і чим більше ми зможемо їх генерувати всередині країни, тим більше зможемо витратити на потреби армії та захисників.
Економічне бронювання в Україні
У червні 2024 року у Верховній Раді було зареєстровано одразу два законопроєкти щодо економічного бронювання працівників. У першому проєкті йдеться про бронювання спеціалістів за сплату підвищеного військового збору — 20 400 грн в місяць, другий — регламентує можливість забронювати підприємця ФОП, але з низкою умов.
19 серпня стало відомо, що парламент розробив три моделі економічного бронювання від мобілізації. Зазначається, що ті моделі, які запропонували законодавці, передбачають:
- сплату спеціального збору за бронювання працівників;
- бронювання на підставі заробітної плати;
- змішану модель бронювання.
А 3 вересня народний депутат України від фракції “Слуга народу” та голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розповів, що економічне бронювання від мобілізації можуть запровадити в Україні вже цього року, але це дуже складне питання і тому воно так довго обговорюється.