Президент України Володимир Зеленський зіткнувся з серйозною перешкодою на шляху до вступу країни в НАТО через занепокоєння щодо корупції. Високопоставлений чиновник Державного департаменту США заявив, що альянс вимагатиме від Києва здійснення додаткових кроків у боротьбі з корупцією перед тим, як переговори про членство можуть продовжуватися. Нова позиція буде викладена в письмовому комюніке НАТО, яке підпишуть на щорічному саміті альянсу 9 липня.
За даними видання The Telegraph, президент України Володимир Зеленський стикається з вимогами НАТО щодо подолання корупції, що стає основним бар’єром на шляху до членства країни в альянсі.
“Ми маємо відступити та аплодувати всьому, що Україна зробила в ім’я реформ за останні два з лишком років”, – сказав американський чиновник The Telegraph, зазначаючи, що необхідні додаткові кроки в сфері боротьби з корупцією.
Зеленський наполягає на швидкому вступі до НАТО після завершення війни, щоб захистити країну від майбутніх вторгнень. Однак корупція залишається головною проблемою на переговорах між державами-членами НАТО щодо надання Україні конкретного графіка для приєднання до альянсу.
Після розпаду Радянського Союзу Україна постраждала від корупції, особливо у збройних силах. Зеленський вжив заходів, звільнивши військових керівників та намагаючись подолати проблему в сфері оборонних закупівель, повідомляє видання. Однак, згідно з даними The Telegraph, США блокують британські та європейські зусилля щодо оформлення “незворотного” шляху до членства України в НАТО.
Шлях України в НАТО
Минулого року Володимир Зеленський очікував отримати запрошення України до НАТО. Проте ні запрошення, ні навіть чітких строків названо не було. Президент США Джо Байден тоді сказав, що США до цього не готові. Натомість Зеленський наголосив, що Україна буде корисна в НАТО. Бо українська армія, завдяки своєму досвіду у війні проти РФ, може значно зміцнити потенціал Альянсу.
Цього року саміт НАТО пройде у Вашингтоні в період з 9 по 11 липня. Вже зрозуміло, що запрошення до Альянсу Україна не отримає. Експерти говорять, що реальна дата вступу України до НАТО – це 2028 рік і ніяк не раніше. При цьому Зеленський визначив 2024 рік як переломний період у війні, яка триває.
Попри відсутність обіцянок від НАТО, близько 20 країн підписали двосторонні угоди про безпеку з Україною. 13 червня, 10-річну двосторонню угоду про безпеку, спрямовану на посилення захисту України від російських загарбників, Україна підписала разом з США. Це відбулося на полях саміту G7 в Італії. У тексті документа зазначається, що вона має стати кроком на шляху до можливого членства України в НАТО.
На липневій зустрічі НАТО союзники планують запропонувати додаткові системи протиповітряної оборони, включаючи американські Петріоти, щоб задовольнити зростаючі потреби України. Саміт НАТО, який відбудеться 9 липня, ймовірно стане першою великою міжнародною подією для лідера британської опозиції сера Кейра Стармера, якщо його оберуть прем’єр-міністром.