Стрічка новин
Сьогодні

Постраждала майже вся Земля: Сонце вибухнуло одразу трьома спалахами Х-класу (відео)

2 Червня 2024, 21:34
b0a7419d 88ac4fa630d2e0e03ddc205 Економічні новини - головні новини України та світу

Знову про себе заявив регіон сонячних плям AR3697, який раніше носив назву AR3664. Він перемістився поверхнею Сонця таким чином, що тепер на лінії удару знаходиться Земля. З різницею о 10 годині в суботу, 1 червня, у цьому сильно намагніченому регіоні Сонця виникли два потужні спалахи класу Х. Це призвело до відключення радіозв’язку майже на всій планеті. Але пізніше виник ще один сильний спалах зі схожими наслідками. При цьому вчені прогнозують найближчими днями появу геомагнітної бурі.

Уже знаменитий регіон сонячних плям відповідальний за появу найсильніших спалахів на Сонці минулого місяця, які, крім усього іншого, на початку травня призвели до появи на планеті найпотужнішої геомагнітної бурі за останні роки, пише Space.

Вибухи на Сонці класу Х

Завдяки космічному апарату Solar Dynamics Observatory вчені зафіксували появу на Сонці відразу двох спалахів Х-класу 1 червня. Перший спалах класу X1.18 виник на Сонці в суботу о 1:03 за Києвом, а другий спалах класу Х1.43 з’явився об 11:48 за Києвом. Викид електромагнітного випромінювання менш ніж за 10 хвилин сягнув нашої планети і призвів до часткового відключення радіозв’язку. У першому випадку постраждала західна частина США і Тихоокеанський регіон, у другому випадку — Європа, Африка та Азія.

спалах на Сонці
Перший спалах класу X1.18 (ліворуч) виник на Сонці в суботу, 1 червня, о 1:03 за Києвом, а другий спалах класу Х1.43 (праворуч) з’явився об 11:48 за Києвом. Фото: NASA

За словами вчених, у складному магнітному регіоні AR3697 є ідеальні умови для створення найпотужніших вивержень на Сонці. Це пов’язано з тим, що в основі регіону два магнітні полюси з протилежними знаками тісно пов’язані один з одним. Це видно на знімку Solar Dynamics Observatory, розміщеному нижче. Білий колір показує північну магнітну полярність, а чорний — південну магнітну полярність.

пляма на Сонці
За словами вчених, у складному магнітному регіоні AR3697 є ідеальні умови для створення найпотужніших вивержень на Сонці Фото: NASA

Коли протилежно спрямовані лінії магнітного поля в плазмі Сонця розриваються і знову з’єднуються, то енергія магнітного поля перетворюється на кінетичну і теплову енергію плазми, що може призвести до потужних вивержень. У цьому випадку такими були два спалахи Х-класу.

Коли протилежно спрямовані лінії магнітного поля в плазмі Сонця розриваються і знову з’єднуються, то енергія магнітного поля перетворюється на кінетичну і теплову енергію плазми, що може призвести до потужних вивержень. У цьому випадку такими були два спалахи Х-класу

Коли чекати на геомагнітну бурю?

Пізніше 1 червня, а саме о 21:24 за Києвом, було зафіксовано появу спалаху класу Х1.0 з регіону AR3697, що також призвело до відключення радіозв’язку над Північною Америкою, пише EarthSky . Початкові оцінки вказують на те, що разом із викидом випромінювання стався викид плазми з поверхні Сонця, що може потенційно призвести до появи помірної геомагнітної бурі вже в понеділок, 3 червня або ж у вівторок, 4 червня.

Спалахи на Сонці та вимкнення зв’язку на Землі

Сонячними спалахами називають сильні виверження електромагнітного випромінювання в ультрафіолетовому і рентгенівському діапазоні світла, які вириваються з поверхні Сонця. Для розподілу спалахів за потужністю вчені придумали 5 класів для таких вивержень. Найпотужнішими спалахами є вибухи випромінювання Х-класу. Кожен клас має також заручини у вигляді цифр, які показують приблизну силу вибуху. У чотирьох класів спалахів потужність вказується цифрами від 1 до 10 і тільки в класі Х виверження не мають цифрового обмеження.

Сонце
Сонячними спалахами називають сильні виверження електромагнітного випромінювання в ультрафіолетовому і рентгенівському діапазоні світла, які вириваються з поверхні Сонця Фото: NASA

Що стосується вимкнення радіозв’язку на Землі, то насправді це звичайне явище, що виникає після удару випромінювання від Сонця по планеті під час потужних спалахів. Це випромінювання летить до нашої планети, якщо його джерело було спрямоване прямо на нас, зі швидкістю світла. Потім відбувається іонізація верхньої частини земної атмосфери зарядженими частинками.

У результаті, високочастотним короткохвильовим радіосигналам доводиться проходити через дуже щільне середовище, щоб підтримувати зв’язок на великих відстанях. Радіосигнали після взаємодії з електронами в іонізованих шарах атмосфери втрачають свою енергію, і це призводить або до повної втрати зв’язку, або до його сильного погіршення.

Як уже писав Фокус, кілька днів тому в тому ж регіоні сонячних плям з’явився спалах, який вчені класифікували як Х1.4. Тоді зник радіозв’язок на сході США і в західній частині Європи.

Кілька днів тому в тому ж регіоні сонячних плям з’явився спалах, який вчені класифікували як Х1.4

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті