З 18 травня 2024 року чоловіки призовного віку в Україні зобов’язані завжди мати при собі військово-облікові документи. У разі відсутності таких документів, а також документів, що посвідчують особу, поліцейські мають право на затримання.
Про це нагадав голова Національної поліції України Іван Вигівський.
“Якщо у людини є при собі паспорт, але немає військово-облікового документа, поліціянт документує цей факт і надсилає матеріали до ТЦК та СП для правової оцінки,” – пояснив Вигівський.
Це стосується випадків, коли військкомат не звертався до поліції з проханням про доставлення цієї людини.
“Якщо ж до підрозділу поліції надходило звернення від ТЦК та СП, у поліціянта є право на адміністративне затримання та доставлення громадянина до відповідного військкомату,” – додав він.
У випадку, коли чоловік не має при собі ані військово-облікового, ані інших документів, що посвідчують особу, поліціянт має право на адміністративне затримання для встановлення особи. Таке затримання може тривати не більше трьох годин.
Адміністративна та кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації
З початком повномасштабної війни в Україні питання мобілізації та відповідальності за її порушення стало одним із найактуальніших. Громадян хвилює, які санкції можуть бути застосовані до тих, хто ухиляється від мобілізаційних заходів.
Адміністративна відповідальність
Громадяни, які не з’являються за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) та не проходять медичний огляд для визначення придатності до військової служби (ВЛК), несуть адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтями 210 та 210-1 КУпАП (“Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію”), за такі дії передбачено штраф. Важливо зазначити, що адміністративна відповідальність не звільняє від мобілізаційних зобов’язань. Після сплати штрафу громадянин все одно буде зобов’язаний з’явитися до ТЦК та СП і пройти ВЛК.
Кримінальна відповідальність
Ті, хто свідомо ухиляються від призову на військову службу під час мобілізації, воєнного стану або призову резервістів у воєнний час, несуть кримінальну відповідальність. Стаття 336 Кримінального кодексу України карає таких людей позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Мобілізація в Україні
Кабінет міністрів України зобов’язав український бізнес допомагати з мобілізацією. Відтепер роботодавці самостійно наказом чи розпорядженням на підприємстві інформуватимуть своїх працівників про мобілізацію. Уповноважені на підприємстві працівники будуть під особистий підпис вручати повістку, а також інформувати ТЦК та СП про тих працівників, які відмовляються від її отримання.
Також роботодавців зобов’язали самостійно доставляти працівників до місця зборів, якщо є така вимога ТЦК та СП.
З липня 2024 року в Україні також розпочнеться розсилка повісток поштою. Відповідну постанову раніше ухвалив Кабмін. Документ вважатиметься вручений навіть тоді, коли відсутній особистий підпис. Врученою повістка вважатиметься через відмітку про неможливість вручити її особисто адресату.
Як відомо, усім чоловікам в Україні від 18 травня слід протягом 60 наступних днів оновити свої дані у ТЦК та СП. Це можна зробити кількома способами: через новий застосунок Резерв +, у ЦНАП, особисто відвідавши ТЦК та СП, а також через Центри рекрутингу.