Протягом дня вік клітин людського тіла коливається. Зранку – ви молоді, а під вечір – значно старші, і це не жарт. Тож давайте розбиратись, як ц працює. Більшість наших клітин мають генетичний код, який повідомляє нашому організму, як виробляти білки, необхідні для виживання.
З плином часу та досвіду додаються невеликі модифікації, які діють як генетичні перемикачі, впливаючи на те, як наші клітини інтерпретують ці інструкції. Накопичення цих змін часто використовують для оцінки біологічного віку наших клітин і тканин, пише ScienceAlert.
Так, дослідники з Литви показали, що “правки” можуть коливатися навіть протягом дня. Команда дослідила кілька зразків крові 52-річного чоловіка, які брали кожні три години протягом 72 годин. Те, що знайшли вчені, здивувало їх. Кажучи простими словами, чоловік був молодшим зранку, а вже пообіді його біологічний годинник показував, що його тіло постаріло – десь на 5,5 років. Цей щоденний цикл схожий на те, що виявили інші вчені в дослідженні 2020 року.
Більшість досліджень старіння використовують цільну кров як тканину. Проте експерименти в лабораторії показали, що кількість підтипів білих кров’яних тілець і їхні пропорції коливаються з 24-годинною періодичністю. Це означає, що один тест на старіння в один час доби може не дати повної картини.
Покладаючись на зразки лише однієї людини, команда могла зосередитися на одному наборі змін. Проте подальший аналіз різних зразків крові, взятих протягом п’яти годин у невеликої групи, також виявив вікові коливання. Річ в тім, що наша кров містить різні типи лейкоцитів у різний час доби. Та деякі вимірювання все ж показали це вікове коливання, хоча дослідники й зосередилися лише на одному типі лейкоцитів.
Отримані дані свідчать, що для найточнішого уявлення про вік наших клітин вченим у майбутньому може знадобитися взяти кілька зразків у різний час доби. Більш повне вимірювання вікового діапазону також може дозволити більш точні прогнози щодо ризику вікових захворювань.