Науковці з Амстердамського університету оголосили про успішне вилучення вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) з заражених клітин, використовуючи технологію генного редагування CRISPR, що раніше була удостоєна Нобелівської премії.
Про це пише BBC з посиланням на презентацію команди Амстердамського університету.
Технологія Crispr працює як ножиці, але на молекулярному рівні: вона розрізає ДНК так, що шкідливі частини можуть бути видалені або знешкоджені.
Команда Амстердамського університету, презентуючи на медичній конференції цього тижня резюме своїх попередніх результатів, підкреслила, що їхня робота залишається лише «підтвердженням концепції» й не стане ліками проти ВІЛ найближчим часом.
Доктор Джеймс Діксон, доцент технологій стовбурових клітин і генної терапії в Університеті Ноттінгема, погоджується з цим, кажучи, що повні результати все ще потребують ретельного вивчення.
«Потрібно буде набагато більше розробок, перш ніж це зможе вплинути на людей з ВІЛ», — сказав він.
Інші вчені також намагаються використовувати Crispr проти ВІЛ. Зокрема, американська компанія Excision BioTherapeutics стверджує, що через 48 тижнів після застосування технології у трьох добровольців з ВІЛ-інфекцією не виявили жодних серйозних побічних ефектів.
Проте доктор Джонатан Стой, експерт із вірусів з Інституту Френсіса Кріка в Лондоні, каже, що видалити ВІЛ з усіх клітин, які можуть містити його в організмі, було «надзвичайно складно».
«Нецільові ефекти лікування з можливими довгостроковими побічними ефектами залишаються проблемою», — сказав він. Стой додав, що мине багато років, перш ніж будь-яка терапія на основі Crispr стане рутинною — навіть якщо припустити, що її ефективність буде доведена.
ВІЛ інфікує й атакує клітини імунної системи, використовуючи їхні власні механізми для створення нових копій. Більшість людей з цим вірусом потребують антиретровірусної терапії протягом усього життя. Якщо вони припиняють приймати ці препарати, сплячий ВІЛ може активізуватись і знову спричинити проблеми.