Дев'ять років тому 27 лютого 2015-го у центрі Москви було жорстоко вбито критика Кремля та Путіна російського опозиційного політика Бориса Нємцова.
В останні роки життя він відкрито виступав проти військового втручання Росії на сході України, підтримував Майдан, Україну та українців. А перед убивством готував доповідь «Путін. Війна», яку після смерті опублікували його прихильники.
У річницю вбивства Економічні новини зібрали антивоєнні висловлювання політика.
“Це війна Путіна”
3 вересня 2014 року. Інтерв’ю програмі «Обличчям до події»
Я вважаю справжнім злочином війну Путіна проти України. Це війна Путіна. Абсолютно цинічна, брехлива, кривава. Чому він воює, теж зрозуміло. Усі дії, які він здійснює як усередині країни, так і за її межами, спрямовані на реалізацію однієї мети — утримання влади за будь-яку ціну. Тепер уже довічною. Він скоїв злочин, відправивши в Україну регулярні частини. <…> Це злочин, який не має терміну давності.
«Я вболіваю за вас, тому що успіх України – шанс для Росії»
4 липня 2014 року. Інтерв’ю українському журналісту Дмитру Гордону
Ми є дві великі слов’янські країни. Якщо одній із нас — Україні — вдасться стати європейською, то для нас, котрі живуть у Росії, це буде маяк, дороговказ. Можна буде сказати [влада]: «Ви дістали нас зі своїм убогим корупційним візантійством. Своїми залізними завісами, агресією, ненавистю до всього живого. Ось тут уже сидите зі своїм омоном та кийками».
«Ми не маємо права так поводитися»
15 березня 2014 року. Виступ на багатотисячному антивоєнному мітингу «Марш миру» у Москві
Усю дорогу мене питають: а навіщо ти прийшов на цей марш? Бо я патріот своєї країни, бо я проти війни. Я не хочу, щоб приходив до нас сюди, до Москви, Ярославля, Нижнього Новгорода вантаж 200. Щоб наші матері, дружини та діти плакали — я не хочу цього. Я вважаю, що ми не маємо права проти дружньої країни так поводитися. Це – підлість, це – нахабство. А головне – це на шкоду Росії.
Ми повинні сказати ні війні. Ми маємо сказати вистачить маразму. Ми маємо сказати: Росія та Україна — без Путіна!
«Ви воюєте та вмираєте за них, а не за Росію»
29 серпня 2014 року. Звернення до російських військових
Ви присягали захищати Батьківщину від ворогів, а не воювати з українським народом. Війна з Україною — злочин, який не має терміну давності. Ця війна на руку ворогам Росії. Це не ваша війна. Це не наша війна. Це війна Путіна за свою владу та гроші. Це війна його спільників-мільярдерів. Пам’ятайте, ви воюєте та вмираєте за них, а не за Росію.
«Усі організатори війни проти України мають відповісти за свої злочини»
12 грудня 2014 року. Борис Нємцов підписав резолюцію загальноросійського «Маршу миру»
Ми, громадяни Росії, патріоти своєї батьківщини, які поважають закріплені в нашій Конституції демократичні цінності, вважаємо неприйнятною і згубною для нашої країни та її народу злочинну агресію, що здійснюється політичним керівництвом щодо сусідньої суверенної держави.
«Путін почав шалену агресивну політику війни»
27 лютого 2015 року. Останній ефір — про плани провести антикризовий марш — «Ехо Москви» за три з половиною години до вбивства
[Наші] політичні вимоги є ключовими: це негайне припинення війни з Україною. Найважливіша причина кризи в тому, що Путін розпочав шалену, агресивну, смертоносну для нашої країни та для багатьох громадян політику війни з Україною. Документально доведено там присутність російських військ.
Нагадаємо, Бориса Нємцова було вбито пострілами в спину 27 лютого 2015 року перед стінами Кремля – фактично поблизу робочого кабінету російського диктатора Володимира Путіна.
Чому Путін боявся Нємцова: Борис Нємцов мав велику політичну вагу в Росії. Яскравий харизматичний політик, добре відомий у західних країнах, він міг домовитись на будь-якому рівні із західними політиками. Вплив Нємцова міг консолідувати навколо нього серйозну антипутінську коаліцію.
Після перемоги Помаранчевої Революції Нємцов став позаштатним радником президента України Віктора Ющенка. А після Євромайдану російський політик як друг України став дуже небезпечним для Кремля. Однією з причин вбивства є його доповідь «Путін. Війна» про злочини і розв’язання Росією війни проти України. Нємцов так і не встиг представити доповідь – його вбили напередодні.