Естонія, Латвія та Литва входять до числа найбільш агресивно налаштованих країн ЄС щодо санкцій проти РФ через війну в Україні, проте прикордонні переходи країн Балтії стали основним місцем призначення для тих, хто намагається уникнути санкцій щодо товарів, які можуть мати як цивільне , і військове призначення, пише Politico.
Щодня сотні вантажівок перевіряються та скануються охоронцями, які кажуть, що вони не готові впоратися з потоком. Вантажівки можуть перевозити наркотики або товари, які підпадають під санкції, призначені для військових потреб Кремля, або європейський експорт, що прямує на ринки Мінська або до торгових центрів Алмати.
Товари, що прибувають на межі Балтії, надходять з усієї Європи. За даними міністерства закордонних справ Литви, лише 6 відсотків того, що потрапляє до Білорусі чи РФ із Литви, відбувається всередині країни.
За словами Раймондса Жукулса, директора Латвійського національного митного управління, близько 6000 митних кодів підпадають під секторальні санкції для Росії та Білорусі.
Ще більше ускладнює ситуацію те, що не все, що перетинає кордони Балтики, декларується як те, що прямує до Росії.
Литва має два контрольно-пропускні пункти з Білоруссю, яка входить до митного союзу з Росією. Однак багато категорій товарів підпадають під санкції щодо Росії, але не Білорусі, а це означає, що митники, можливо, не зможуть перешкодити водіям вантажівок провезти через кордон вантаж, якщо заявлено, що він прямує до Мінська.
Часто товари прямують через Росію до таких країн, як Казахстан та Киргизстан, в обох з яких після запровадження санкцій спостерігається сплеск імпорту цілої низки товарів — від мобільних телефонів до дерев’яних піддонів. Росія.
Багато товарів, що потрапили під санкції, які повинні йти транзитом через Росію, просто вивантажуються після перетину кордону, а потім зникають. Інші досягають місця призначення лише для того, щоб бути реекспортованими назад до Росії.
Аналіз даних Європейської комісії, з якими ознайомився видання, показав, що у 2022 році ЄС зареєстрував експорт критично важливих продуктів, таких як паливо, машини та автомобільні деталі до Казахстану на суму 1,87 мільярда євро. За цей же період Казахстан задекларував лише близько 1,1 мільярда євро таких продуктів. надходження: розрив понад 750 мільйонів євро.
Митники на латвійському та литовському кордонах заявили, що регулярно знаходять у вантажівках другий комплект документів, що підтверджує, що товари призначені для Росії.
У сусідній Литві всі перевірки, як і раніше, проводяться на кордоні (якщо тільки митники не пов’язуються з Вільнюсом), що робить систему вразливою для зловживань.
Нагадаємо, щоб вирішити проблему розбіжностей між країнами, Латвія, Литва та Естонія 26 січня підписали спільну декларацію, в якій пообіцяли «вжити кроків щодо вирівнювання митного контролю».
Тристорінкова декларація включає вимоги до додаткових документів, які необхідно заповнити далекобійникам, і які митним органам доведеться перевіряти, що покладає на них додаткове навантаження.
У своїй січневій заяві Естонія та Латвія також пообіцяли запросити у далекобійників декларацію, яка підтверджує особу кінцевого користувача і що «угода не викликає побоювань щодо можливого обходу міжнародних санкцій».
Литва, у свою чергу, швидше за все, оголосить, що в березні буде закрито ще дві прикордонні посади з Білоруссю, повідомив митник Юргайтіс.
Але чи призведе це до зменшення кількості спроб обійти санкції, ще невідомо: коли восени минулого року Латвія закрила один із своїх прикордонних контрольно-пропускних пунктів, митні органи не очікували, що це призведе до значного збільшення кількості вантажівок, які намагаються перетнути кордон із Росією чи Білоруссю. .
Швидше за все, ці вантажівки переїдуть до інших пунктів перетину кордону, кажуть експерти.