Право на відстрочку для жінок та чоловіків визначається статтею 23 Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Важливо враховувати, що спеціалізації, які мають важливе значення для армії, не підлягають захисту, що означає, що медичний персонал, наприклад, не включається до цього списку.
Про це йдеться в матеріалі Українського радіо.
Жінки, які мають одну з таких обставин, не будуть призвані:
- мають троє чи більше неповнолітніх дітей;
- утримують дитину з інвалідністю;
- мають батьків, яким необхідний постійний догляд.
Якщо в родині є троє дітей, то мобілізації не підлягає або батько, або мати, якщо вони є одинаками. Наприклад, якщо батько помер або його було позбавлено батьківських прав за рішенням суду. У випадку розлучення батьків, другий батько (або мати) зобов’язаний утримувати свою дитину, навіть якщо дружина не вимагала аліменти.
Якщо один із батьків призваний на військову службу, то другий не призивається. Також можливий випадок, коли жінка є професійним військовим, і в такому випадку чоловік має право на звільнення, якщо залишається доглядати за дитиною вдома.
Також адвокат Анжеліка Пономаренко пояснила, якщо наприклад жінка медсестра, а її чоловік військовий, то жінка має право на мобілізацію, звільнитись з військової служби, оскільки згідно з чинними нормами у сім’ї не мають служити дві особи.
Крім того, передбачено право на відстрочку від мобілізації до досягнення дитиною 18 років дитини. Навіть якщо дитина є студентом, відстрочка до 23 років не надається, на відміну від випадків стягнення аліментів. Однак, якщо дитина з інвалідністю 1-2-ї групи перебуває на утриманні після 18 років, обидва батьки мають право на відстрочку.
Щодо вагітних жінок-медиків, Закон не надає окремої відстрочки у цьому випадку. Їх придатність до військової служби визначається військово-лікарською комісією, включаючи перший триместр вагітності.