З 1 жовтня 2023 року українські жінки, які мають певні урядом спеціальності, зокрема медичну сферу, зобов'язані стати на військову службу. Ця вимога насамперед стосується жінок із медичною чи фармацевтичною освітою. Відсутність реєстрації може спричинити адміністративну та кримінальну відповідальність.
Про це йдеться на сайті «24tv».
У новій постанові зазначено, що жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, але раніше не перебували на обліку на військову службу у відповідних районних чи міських територіальних центрах призову та соціальної підтримки (і не отримали документ військового обліку), до затвердження цього Порядку, можуть бути прийняті на роботу як невоєнні призовники до кінця 2026 року.
«Жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебувають на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовообов’язані до кінця 20 , – каже юрист Галина Токмач.
Роботодавці зобов’язані повідомляти ТЦК про своїх працівників, які мають медичну та фармацевтичну освіту. Надалі Військовий комісаріат може викликати цих осіб, явка яких є обов’язковою. Невиконання повістки може спричинити штраф від 850 до 1700 гривень.
Важливо, що реєстрація означає автоматично мобілізацію на дійсну військову службу. Люди, як і раніше, можуть пройти додаткову оцінку, наприклад, ВЛК, яка може визначити, що вони не придатні до військової служби за станом здоров’я.
«У будь-якому випадку взяття на військовий облік не означає мобілізації. Тим більше, також не варто забувати про ВЛК (можливо, ви взагалі станом здоров’я не придатні до військової служби)», – підсумувала юрист.