Стрічка новин
24 Листопада 2024
Сьогодні

Примусова мобілізація в Україні: як діяти, коли силоміць затягують до військкомату

15 Липня 2023, 14:25
2353355 Економічні новини - головні новини України та світу

На тлі триваючої мобілізації та воєнного стану в Україні виникають питання щодо законності примусу громадян являтися до військових комісаріатів. Останнім часом з'являються випадки, коли працівники військкоматів перевищують свої повноваження і незаконно затримують людей та доставляють їх до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

У таких випадках вкрай важливо розуміти правові наслідки та відповідні дії у разі вчинення таких кричущих правопорушень.

У разі примусового утримання у військкоматі юристи радять не вступати в суперечки та фізичні сутички з озброєними військовослужбовцями. Адвокат Ростислав Кравець наголосив, що це може мати серйозні наслідки, зокрема, призвести до звинувачень у нападі та перевищенні меж необхідної самооборони.

Крім того, Кравець нагадав, що військовослужбовці не мають повноважень вимагати документи, що посвідчують особу. Тому під час таких контактів необхідна присутність співробітників поліції.

Військовозобов’язані мають певні права, якими вони можуть користуватися під час перебування в ізоляторах тимчасового тримання або територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки військовозобов’язаних. До таких прав відноситься:

– право на отримання письмового повідомлення про підстави затримання та утримання в ІТТ.
– gраво вимагати втручання поліції для захисту своїх прав та розслідування ситуації.
– gраво вимагати надання безкоштовного юридичного представника.
– gраво подати заяву про порушення кримінальної справи за умисне незаконне затримання, переведення, домашній арешт або тримання під вартою.

Тим не менш, трапляються випадки, коли призовники стикаються з фізичним насильством з боку працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. У відповідь на це Андрій Шабельников, голова адвокатського об’єднання, рекомендує повідомляти про такі випадки як про кримінальні злочини до правоохоронних органів.

Шабельников зазначає: “Якщо людина зазнала тілесних ушкоджень або нападу, вона повинна повідомити про кримінальне правопорушення в поліцію. Крім того, в подальшому вона може звернутися до суду з позовом про неправомірні дії працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також вимагати від держави компенсації за завдані їй моральні страждання”.

За можливості, особи також можуть звернутися до родичів, друзів та знайомих за допомогою у захисті своїх прав та відстоюванні інтересів. Родичі військовозобов’язаних можуть вжити наступних заходів:

– ініціювати розгляд справи в районному суді за місцем розташування територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
– звернутися з офіційною скаргою до слідчого судді для вирішення ситуації, що склалася.

Адвокат Ростислав Кравець наголосив, що особа зберігає право на захист незалежно від обставин. Більше того, будь-який суд, отримавши інформацію про незаконне затримання особи органами державної влади, зобов’язаний невідкладно винести ухвалу, викликати до суду працівника військкомату та з’ясувати правові підстави утримання особи під вартою.

Особа має бути присутня на судових засіданнях, вимагати, щоб її доставили до судді, та вимагати роз’яснень щодо підстав її затримання. Вкрай важливо не підписувати жодних документів і не проходити військово-медичну експертизу до повного з’ясування ситуації. Невиконання цих вимог може призвести до подальших порушень прав.

За словами адвоката Дмитра Вінницького, якщо людину незаконно затримали, доставили до військової частини та утримують у ній, ці дії можуть бути кваліфіковані як незаконне позбавлення волі, викрадення або насильницьке зникнення. Отже, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти виключно в межах своєї компетенції та відповідно до чинного законодавства і Конституції України.

Адвокат Олександр Камша наголосив, що представники військового комісаріату уповноважені виключно на вручення повісток. Будь-які інші дії щодо громадян можуть бути визнані незаконними та оскаржені в суді.

“Тому важливо розуміти, що затримання, обшук, застосування фізичної сили, обмеження пересування, примусове доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки можуть бути визнані судом незаконними”, – пояснила пані Камша.

Однак слід зазначити, що затримання і примусове доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки вважаються законними, якщо особа раніше отримувала повістку, але не з’явилася.

Україна, мобілізація, воєнний стан, військовий призов, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, законні права, примусове затримання, незаконне позбавлення волі,

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті