Українцям розповіли, як зміняться тарифи на комунальні послуги у квітні.
Про це пише ubr.ua.
Так, на зростання вартості тепла, гарячої води та газу введено державний мораторій, який діятиме до скасування військового стану. А ось на електроенергію, водопостачання та водовідведення ця заборона не поширюється.
Наразі Комісія обговорює двоетапний план подорожчання послуг, з якого середньозважені тарифи водоканалів спочатку зростуть на 12,3%, а потім – на 14,1%. Передбачається, що перший етап підвищення буде реалізовано 1 квітня, другий – 1 липня. Однак остаточного рішення ще не ухвалено.
Як зазначається, у середньому за ліцензіатами НКРЕКУ за 2 етапи перегляду тарифів витрати одного домогосподарства (родина з 2-3 осіб) на водопостачання та водовідведення за місяць орієнтовно зростуть на 60 гривень. До того ж, у НКРЕКУ наголосили, що рівень зростання платіжки для кожного конкретного споживача залежатиме від тарифів водоканалів, а також від наявності в будинку засобів обліку.
При цьому двоетапність перегляду цін обумовлена небажанням надмірно різко підвищувати навантаження на споживачів. Зокрема, на першому етапі зростання тарифу буде закладено зміну обсягів реалізації послуг, а також нову вартість електроенергії. На другому – “економічно обґрунтовані витрати на реагенти та ремонт”, податки, фонд оплати праці, кошти на обслуговування кредитів.
У Комісії зазначили, що якщо тариф не підвищувати, то відсутність у компаній грошей на закупівлю реагентів може вплинути на якість води, що виллється в загрозу “санітарно-епідеміологічному благополуччю населення”. Нестача грошей на оплату електрики погіршить фінстан енергетичної галузі.
“Також підвищиться рівень зношеності мереж та обладнання, збільшиться кількість аварійних ситуацій та час на відновлення роботи систем водопостачання та водовідведення. До того ж це призведе до відтоку кваліфікованих кадрів на водоканалах через неналежний рівень заробітної плати”, – пояснили у НКРЕКУ.
Крім того, схожі проблеми стоять і перед електроенергетичними компаніями, які продовжують постачати ресурс населенню за штучно заниженими тарифами в 1,44 грн/кВт·год (на перші 250 кВт·год) та 1,68 грн/кВт·год (на всю електрику в у разі перевищення обсягів споживання 250 кВт·год).
“На відміну від тарифів водоканалів, підвищити вартість електроенергії не можна одним рішенням НКРЕКУ. Сьогодні тарифоутворення регулюється спеціальною урядовою постановою щодо забезпечення суспільних інтересів на ринку електроенергії”, – йдеться у статті.
Так, постанова про ПСО мала втратити чинність 1 квітня: у такому разі споживчі ціни зросли б до ринкових приблизно в 5-6 грн/кВт·год. Проте Кабмін вирішив не переглядати тарифи до кінця опалювального сезону та продовжив чинну редакцію ПСО до 30 квітня. Таким чином, якщо до цієї дати уряд розробить новий механізм ціноутворення, тариф на електрику підвищать з 1 травня.
Кабмін на даний момент розглядає кілька варіантів підвищення тарифу: згідно з одним із них, клієнти з великим обсягом споживання платитимуть ринкову ціну, а для інших ставка зросте вдвічі – до 2,8 грн/кВт·год. Інший варіант передбачає зростання тарифу для всіх споживачів до 2,8 грн/кВт·год.