У автомобілів з механічною трансмісією чимало переваг, а їхні найважливіші мінуси нівелюються, якщо добре опанувати усіма тонкощами користування МКП. Як це зробити?
Рушання з місця і перемикання передач на машині з “механікою” необізнані люди вважають найскладнішими складовими водійської майстерності. Насправді, якщо довести всі маніпуляції з педалями і селектором МКП до автоматизму, ви просто не будете відчувати якихось складнощів.
Для чого перемикають передачі
Коробка передач потрібна, щоб машина могла їхати на різній швидкості та з різним навантаженням. Вона встановлена між двигуном та колесами і являє собою набір шестерень, які потрібно перемикати між собою, щоб змінити оберти і обертовий момент на виході до коліс. У цьому, власне, і є сенс перемикання тієї чи іншої передачі.
Перемикання можна зробити тільки при розімкнутому зчепленні і малих обертах мотора – і ці умови водій має забезпечити, узгоджено впливаючи на педалі і важіль коробки.
Головні правила їзди на механіці
Тиснути педаль зчеплення можна тільки при відпущеному акселераторі;
Переміщувати важіль коробки дозволяється тільки при натиснутій педалі зчепленні;
Відпускати зчеплення можна тільки плавно, якщо ні – двигун заглухне, перед тим глобально струсивши машину;
Слідкуйте за обертами мотора. Їх рекомендований діапазон у більшості моделей – в районі 2000 – 4000 об/хв. Саме в цих лімітах і слід тримати стрілку тахометра – і для того доводиться підбирати відповідну передачу.
Як отримати навички їзди з МКП
Чим більше разів ви повторите основні прийоми управління механічною коробкою передач, тим міцнішим будуть навички і тим більш точними будуть ваші дії.
Рушання з місця
Аби плавно, не “придушивши” двигуна, передати обертовий момент мотора на колеса і таким чином зрушити, треба:
- розімкнути зчеплення, натиснувши і утримуючи педаль;
- увімкнути першу передачу м’яким і точним рухом важеля;
- повільно відпустити педаль зчеплення. В ту мить, як зчеплення почне змикатися, стане відчутним зростання навантаження на мотор – отут і слід додати обертів десь до 2000-2500 об/хв.
Помилки при рушанні машини з місця є типовими для більшості водіїв. Неправильно відпускати зчеплення довго, дуже повільно на всьому ході його педалі – це даремно затягує процес і провокує прискорене зношення зчеплення. На ділі змикання дисків зчеплення відбувається плюс-мінус в середині ходу педалі, і ви повинні легко ловити цей момент. Проте і кидати педаль, як тільки авто починає рухатися, теж не можна – машина засмикається і заглухне. Коли машина починає рух, не поспішайте кидати зчеплення, продовжуйте відпускати педаль так само повільно до кінця.
Прискорення
Після розгону машини до більш-менш високих, порядку 3000 – 4000 об/хв, обертів мотора, треба переходити на вищу передачу. Акселератор слід відпустити, зчеплення натиснути, важелем увімкнути наступну передачу, і плавно та швидко відпустити зчеплення – і тут же без паузи додати газу.
Коли дорожні умови дозволяють, розгін можна продовжувати знов до високих обертів і наступного перемикання на чергову вищу передачу. Якщо ви розганяєтесь на підйомі, оберти тримайте вищими, ніж завжди, і перемикайтесь на вищу передачу при більш високих обертах, ніж зазвичай.
При зниженні швидкості не слід перемикати МКП в нейтраль чи їхати при натиснутому зчепленні – це небезпечно і потребує зайвого пального. Користуйтесь педаллю гальм, але слідкуйте, щоб двигун від надмірно низьких обертів (зазвичай нижче 1000 – 1500 об/хв) не почав смикатися і глохнути. Як тільки це почнеться, треба перемикатись вниз – тобто переходити на нижчу передачу. Алгоритм той самий, що і під час розгону.
Коли авто втрачає швидкість та оберти двигуна під час руху на крутий підйом, переходити на нижню передачу слід раніше, поки оберти не впали до критично низьких.
Рух на одній швидкості
Коли машина розженеться до бажаної швидкості, прискорення слід припинити і перейти в режим крейсерського руху – тобто треба буде втримувати оберти і швидкість на одному рівні. Помічником для вас стане тахометр або власні вуха (якщо прилада немає). Задля економії палива та ресурсу двигуна варто намагатись вмикати найвищу передачу – звісно, якщо для цього швидкість не буде занизькою. Потрібні оберти на тахометрі залежатимуть від типу і робочого об’єму мотора, завантаження машини і рельєфу місцевості. У середньостатистичного автомобіля зазвичай показання тахометра становитимуть близько 2800 – 3200 об/хв.
Коротко
Досвідчений водій керує машиною з МКП, не слідкуючи спеціально за тахометром і номером передачі: коли швидкість доводиться знизити, він автоматично перемикає коробку “вниз”. А коли машина прискорюється, так само “на підсвідомості” дає одну за одною вищі передачі. Досягнути повного автоматизму цих дій можна тільки завдяки багатократним повторенням всіх маніпуляцій.