Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань порушення прав військовослужбовців розглядала звернення щодо вимагання грошей або знущань у 22 бригадах. Не в усіх випадках такі дані підтвердилися.
Про це повідомила народна депутатка Анна Скороход, яка очолювала парламентську ТСК, в етері «Свобода Live».
«Ми розглядали не одну бригаду (йдеться про 211 бригаду — ред.), така ситуація не тільки в одній бригаді. Ми розглядали за період діяльності ТСК 22 подібні бригади, де вимагали гроші з військовослужбовців і де вчиняли побиття чи знущання», — розповіла вона.
За словами депутатки, не в усіх випадках дані підтвердилися, а щодо тих, де були підтвердження, відкривали кримінальні провадження і проводили розслідування. Вона зауважила, що наразі не має доступу до них, адже термін дії ТСК закінчився.
Окрім тих 22 бригад, нині Скороход розглядає ситуацію ще в пʼятьох.
Вона також наголосила на «покриванні» в ЗСУ. Наприклад, спочатку службове розслідування у 211 бригаді нічого не виявило. «Коли таке відбувається, я повторюю, тільки ми розглядали 22 кейси подібні, коли починають проводити перевірки, перевірки нічого не знаходять», — розповіла Скороход.
Хоча ТСК отримувала відео, фото, звернення військовослужбовців, карткові рахунки, куди військові мали переказувати гроші, скриншоти з чатів, листування з погрозами, зокрема родинам тих, хто скаржився на проблеми.
«Дуже багато способів поводити перевірки, але ми маємо констатувати той факт, що в більшості випадків перевірки, які проводилися підрозділами військовими, нічого не встановлювали й не знаходили», — розповіли вона.
На думку депутатки, покласти край таким випадкам в армії можна лише тоді, коли буде «реальна відповідальність» для командування за їхні дії.
«Бо на сьогодні навіть тих, кого за перевірками частин, де було визнано і встановлено факти побиття або знущань, або вимагання коштів, на жаль, ніхто не поніс покарання. Найбільше покарання у нас на сьогодні в армії — або переведення на аналогічну посаду, або підвищення, або надання чергового звання», — заявила Скороход.