Парламент Молдови проголосував за введення надзвичайного стану (НС) в енергетичній сфері терміном на 60 днів через можливе припинення постачання російського газу, повідомляє молдавський телеканал ProTV.
Постанову було ухвалено з ініціативи прем’єр-міністра Доріна Речана. За нього проголосували 56 депутатів зі 101. НС почне діяти на всій території республіки з 16 грудня.
До Молдови газ із Росії надходить трубопроводом, який проходить через Україну. П’ятирічний контракт на транзит палива між російським “Газпромом” та українським “Нафтогазом” припинить діяти 31 грудня. Київ заявляв, що не продовжуватиме угоду. “Наша позиція повністю відкрита: ми готуємося до нульового транзиту з 1 січня”, – заявив напередодні міністр енергетики України Герман Галущенко.
Віце-прем’єр Молдови з реінтеграції Олег Серебрян зазначав, що припинення транзиту може призвести до гуманітарної катастрофи у Придністров’ї, яке залишиться без звичного джерела газу. При цьому невизнана республіка не зможе дозволити собі купувати сировину на європейському ринку. У свою чергу, Молдова готується поповнювати запаси газу за рахунок Румунії. Країни вже домовились про створення спільного газопроводу.
Наприкінці листопада в Санкт-Петербурзі пройшли російсько-молдовські переговори, в ході яких “Газпром”, за даними “Комерсанта”, запевнив, що готовий продовжити постачання газу до Придністров’я обсягом 2 млрд кубометрів на рік. На зустрічі обговорювався новий маршрут постачання через Туреччину.
У жовтні 2021 року влада Молдови вже вводила режим НС через зростання цін на газ. Він діяв до лютого цього року. Скасували його після того, як національна Комісія з надзвичайних ситуацій визнала, що «завдяки диверсифікації джерел постачання та поповненню запасів режим тривоги на ринку природного газу більше не потрібний». У листопаді Національне агентство регулювання в енергетиці (НАРЕ) Молдови затвердило зростання тарифів на газ для населення на 27,6%, до 16,7 тис. леїв ($914) за 1 тис. кубометрів.
При цьому раніше прем’єр Речан запевняв, що цього опалювального сезону підвищення цін на газ і електроенергію виключено. Він також звинувачував опозицію у спекуляціях на цю тему перед президентськими виборами, на яких із незначною перевагою перемогла чинний президент країни Майя Санду.