Стрічка новин
Сьогодні

“Заборона на зняття з військового обліку”: чому ВЛК визнає придатними з проблемами здоров’я

3 Липня 2024, 0:55
5d7ab506 7f7fa1ae55dcd384c91aac7 Економічні новини - головні новини України та світу

Чоловіка з епілепсією визнали придатним після проходження ВЛК, пославшись на нібито негласну заборону від Міноборони знімати військовозобов’язаних з обліку, у зв’язку зі станом здоров’я. Навіщо армії люди з серйозними захворюваннями, пише Фокус.

До редакції Фокусу звернувся 28-річний військовозобов’язаний з Київської області. У чоловіка епілепсія, однак після проходження ВЛК його визнали придатним. Він розповів, що в дитинстві йому діагностували неоперабельну пухлину. Відтоді чоловік перебуває на обліку у спеціалістів: кожні пів року проходить стаціонар, завдяки чому його стан здоров’я відносно стабільний.

Нещодавно він оновив військово-облікові дані, як того вимагає закон, після чого звернувся до ТЦК з усіма необхідними документами, щоб його виключили з військового обліку за станом здоров’я.

Чоловіка направили на проходження ВЛК, де більшість фахівців визнали його придатним. У відповідь на його здивування лікарі, за словами співрозмовника Фокусу, повідомили, що нібито є негласна заборона Міноборони на виключення з військового обліку військовозобов’язаних. А тому єдине, що йому можуть запропонувати — визначити його непридатним до окремих видів військової служби, якщо він заплатить 1000 доларів.

У ТЦК чоловікові також підтвердили, що нібито існує негласне розпорядження “зверху” про те, що нікого з військового обліку виключати не можна.

Чи є негласна заборона на зняття з військового обліку?

За словами адвоката Олега Леонтьєва, офіційно такої заборони немає. Якщо у чоловіка є підстави для виключення з військового обліку, він має звернутися до ТЦК із відповідними документами, після чого його можуть направити на проходження ВЛК.

“Щоб ухвалити рішення про непридатність людини, яка страждає на епілепсію, фахівці мають оцінити стан її здоров’я в умовах стаціонару. Про це йдеться в наказі Міноборони № 402 Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ. Бо епілепсія — серйозне захворювання. Також чоловік має надати всі документи, якщо він проходив раніше лікування. У будь-якому разі, у людини є право оскаржити рішення ВЛК. Заборони на зняття з обліку не може бути. Тим паче з епілепсією. Але в разі захворювання є різні ступені придатності до служби, залежно від того, як часто напади, чи втрачає людина свідомість”, — говорить Фокусу експерт.

Якщо людина не згодна з рішенням військово-лікарської комісії, вона має право оскаржити його в суді. Однак для цього потрібно отримати висновок ВЛК, який у ТЦК неохоче видають.

“Згідно з наказом 402, довідку ВЛК мають видавати військовозобов’язаному для ознайомлення під розпис. Але як показує практика, у 99% випадках цього не роблять, щоб у людини не було можливості оскаржити рішення комісії. Щоразу придумують нові причини. Кажуть, що документа немає. Був випадок, коли в ТЦК за підписом військкома написали, що не зобов’язані видавати довідку. І поки людина шукає законні способи її отримати, щоб оскаржити рішення ВЛК, її зараховують до підрозділу”, — продовжує адвокат.

Леонтьєв додає, що якщо співробітники ТЦК або ВЛК вимагають хабар, потрібно звертатися до поліції.

“Такі випадки не повинні залишатися непоміченими. У поліції великий досвід роботи з такими справами. Корупція в ТЦК, на жаль, попри реформи, зберігається, тому що є попит “порішати” питання”, — зазначає адвокат.

При цьому, на думку експерта, військовозобов’язаних чоловіків із проблемами зі здоров’ям неохоче знімають із військового обліку, бо ТЦК потрібно виконувати план. У такому разі реальний стан здоров’я людини стає другорядним.

“Усі здорові закінчилися. А ТЦК потрібно виконувати план. Звідки брати людей?”, — задається питанням експерт.

Кого виключають із військового обліку?

Підстави для виключення з військового обліку прописані в “Правилах військового обліку”. За словами експертів адвокатського об’єднання “Бачинський і партнери”, виключають тих, хто:

  • був мобілізований і прийнятий на військову службу. У такому разі військовозобов’язаний набуває статусу військовослужбовця, а особова справа надсилається до відповідної військової частини;
  • непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку за висновком ВЛК. У цьому випадку ключовим є визнання людини непридатною. Висновок про непридатність і виключення з військового обліку передають на затвердження до регіональної ВЛК;
  • досяг граничного віку перебування в запасі — 60 років;
  • припинив громадянство України;
  • засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
  • відбуває реальне покарання в установі виконання покарань.

Для виключення з військового обліку військовозобов’язаний має особисто прийти до ТЦК та СП, подати відповідну заяву та документи, що підтверджують підстави для виключення. У результаті у військово-обліковому документі людині мають поставити відмітку “виключено з військового обліку” та внести відомості до Єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних, призовників і резервістів. Після цього людина стає не військовозобов’язаною. Вона має право на виїзд за кордон у період дії воєнного стану.

Нагадаємо, положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ оновили у квітні 2024 року. Згідно з документом, військовозобов’язаного, у зв’язку зі станом здоров’я, можуть визнати як повністю непридатним до проходження служби, так і тимчасово непридатним або непридатним лише до окремих видів військової служби. Наприклад, до служби в підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, у спецспорудах.

Підставою для виключення з військового обліку через непридатність є низка важких захворювань. Серед них:

  • активний туберкульоз легень із виділенням мікобактерій і (або) при розпаді легеневої тканини, активний, прогресивний туберкульоз інших органів позалегеневої локалізації;
  • важкі форми хронічних вірусних гепатитів, що важко піддаються лікуванню і значно порушують функції органів і систем;
  • злоякісні новоутворення первинні (вторинні) за наявності віддалених метастазів і неможливості радикального хірургічного лікування.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті