В Міненерго домоглися реєстрації кримінального провадження через блокування доступу держави збоку АТ "Київський науково-дослідний та проєктно-конструкторський інститут "Енергопроект" (КІЕП) до стратегічних документів атомної енергетичної галузі.
У КІЕП, тим часом, погрожують Міненерго судовими позовами “за дискредитацію”. У кризову ситуацію тепер втрутиться Верховна рада України. Профільний комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг заслухає питання на своєму засіданні. Про це у коментарі виданню Економічні новини розповів представник профільного комітету Юрій Камельчук.
“Комітет має бути в понеділок. Я це питання буду підіймати. (…) На комітеті обговоримо і відзвітую”, – сказав він.
Водночас як розповів Камельчук депутати вже контактували з КІЕП, і там їм розповіли про нібито дуже поганий стан наявної в них атомної проєктної документації. І це, власне, буцімто, стоїть на заваді передачі цих стратегічних даних у власність держави.
“В принципі вже говорили з міжнародними донорами, навіть, про те, щоб цифровізувати цей архів, якщо на це буде відповідна згода всіх сторін. Обіцяли мені і моїм колегам (у КІЕП) зробити візит до цього Інституту, показати архів і так далі, щоб можна було побачити другу сторону ситуації”, – додав депутат.
Раніше парламентарі, реагуючи на факт позбавлення держави доступу до управління КІЕПом та до усіх даних з проєктування українських АЕС, які там зберігаються, не виключили вірогідність націоналізації цього стратегічного на унікального Інституту. Тим паче, що навіть в умовах війни, на адресу КІЕП звучать закиди про можливу співпрацю з росіянами.
“АТ “Енергопроект” допомагає росіянам будувати АЕС “Пакш-2″. Її росія проектує в Угорщині за підтримки, зокрема, і збоку Білорусі”, – йшлося в журналістському розслідуванні “Коментарів” у листопаді 2023 року.
Держава давно втратила повноцінний контроль над АТ “Київський науково-дослідний та проєктно-конструкторський інститут “Енергопроект” (КІЕП). Наразі Інститут перебуває у власності родини колишнього депутата Олександра Дубового, а його донька Софія- кінцевий бенефіціарний власник.
Після того, як КІЕП позбавив представників Міненерго доступу до управління, в профільному відомстві акцентували на тому, що подібні антидержавні кроки посадовцями Інституту вживаються не вперше.
“…посадові особи АТ КІЕП незаконно позбавили державу в особі Міністерства енергетики України права на участь в управлінні Товариством. Це може свідчити про умисні дії керівництва проєктного інституту з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, що суперечить інтересам самого підприємства, української енергетичної галузі і в цілому державі, особливо під час війни. Вищенаведене є черговою спробою усунути державу від доступу до стратегічно важливої інформації, пов’язаної з атомними електростанціями України. Адже КІЕП і раніше демонстрував позицію, що суперечить державним інтересам нашої країни. Зокрема в частині невиконання рішення РНБО щодо потреби передачі архіву проєктної документації щодо АЕС НАЕК «Енергоатом», – йшлося в заяві Міненерго.
У відповідь, замість врешті виконання рішення РНБО та передачі архіву, КІЕП назвав Міненерго “рейдерами”.
В умовах енергетичного колапсу в країні, ситуація із неконтрольованістю стратегічної установи збоку держави набуває особливо загрозливо характеру.