Стрічка новин
Сьогодні

Китай хоче купувати газ у Росії за внутрішніми російськими цінами: “Газпром” отримує рекордні збитки

3 Червня 2024, 12:43
китай-росія

Російський диктатор Путін не зміг домовитися з головою КНР Сі Цзіньпіном щодо будівництва газопроводу «Сила Сибіру-2» під час свого нещодавнього візиту до Пекіна.

Про це пише Financial Times з посиланням на знайомі з питанням джерела.

За їх словами, це сталося головним чином через вимогу Пекіна щодо ціни майбутніх постачань газу. Китай захотів купувати газ у Росії за внутрішніми російськими цінами, що «сильно субсидуються», що Москва вважала «необґрунтованим», стверджують співрозмовники FT.

Також Пекін дав зрозуміти, що має намір купувати лише невелику частину з 50 млрд кубометрів на рік, які Москва хоче постачати за «Силою Сибіру-2».

Через те, що переговори щодо газопроводу зайшли в глухий кут, у ще неопублікованому звіті одного великого російського банку, з яким ознайомилася FT, газопровід було виключено з базового прогнозу для «Газпрому». Це призвело до зниження очікуваного прибутку експортної монополії майже на 15% у 2029 році, коли, згідно з розрахунками банку, газопровід мав бути запущений.

Росія вже постачає Китаю газ із суттєвими знижками. Так, згідно з макроекономічним прогнозом Мінекономрозвитку РФ, до 2027 року російські газ для Китаю обходитимуться на 28% дешевше, ніж для споживачів у Європі та Туреччині. Так, у 2024 році експортна ціна для китайського ринку становитиме $257 за 1000 куб. м проти $320,30 для європейського та турецького ринків. Однак у наступні три роки різниця почне зростати. 2025-го ціна для Китаю буде на рівні $243,7, а для Європи та Туреччини — $320,1, 2026-го — $233 і $320 відповідно, а 2027-го — $227,8 і $315,4.

У Китай Росія експортує газ трубопроводом «Сила Сибіру», максимальна проектна потужність якого — 38 млрд куб. м на рік. У 2023 році обсяг експорту газопроводом досяг 22,7 млрд куб. м. “Газпром” очікує виходу “Сили Сибіру” на повну експортну потужність до 2025 року.

Також Росія пропонує Китаю побудувати газопровід «Сила Сибіру-2», яким газ із родовищ в Ямалі поставлятиметься на китайський ринок. Протяжність трубопроводу становитиме 3550 км, у тому числі 950 км мають пройти через територію Монголії.

Однак Китай не бажає інвестувати в новий газопровід і пропонує Росії самостійно сплатити багатомільярдний проект, писала The South China Morning Post з посиланням на знайоме із ситуацією джерело в Москві. При цьому Росія не має вибору, оскільки після фактичної втрати європейського ринку країні нікуди подіти «величезні обсяги» газу. Через це минулого року «Газпром» уже скоротив видобуток на чверть, що стало рекордом в історії експортної держмонополії.

Бізнес «Газпрому» при цьому виявився збитковим: компанія втратила на видобутку та продажу газу 1,2 трлн рублів. За підсумками 2023 року вперше за 25 років “Газпром” отримав чистий збиток за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ), а його розмір – 629 млрд рублів (близько 6,9 мільярда доларів) – став рекордним за всю історію компанії.

Відключивши газ більшості європейських країн, Газпром був змушений зупиняти свердловини і за два роки втратив чверть видобутку. Експорт компанії минулого року став найнижчим з 1985 року (69 млрд кубометрів), а порівняно з довоєнними рівнями зіткнувся втричі.

Кремль сподівався на Китай, пропонуючи тому вп’ятеро збільшити закупівлі газу та побудувати новий трубопровід — «Сила Сибіру-2» на додаток до першої гілки, яка запрацювала у 2019 році. Але Пекін зволікає, очікуючи від Росії нових знижок на газ, який уже коштує китайським покупцям на 46% дешевше, ніж європейським країнам і Туреччині.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті