Державний візит російського диктатора Володимира Путіна до Китаю знову завершився без ключового рішення, на яке багато років чекають у Кремлі.
Хоча Путін вирушив до Пекіна лише через тиждень після чергової інавгурації на п’ятий термін, привіз із собою майже всіх ключових чиновників уряду і говорив про «всеосяжне партнерство» і «стратегічну взаємодію”, йому знову не вдалося домогтися підписання контракту на додаткові поставки російського газу і будівництво трубопроводу “Сила Сибіру-2”, пише МТ.
Ще навесні 2023 року, коли до Москви з візитом їздив Сі Цзіньпін, Путін пропонував Китаю наростити закупівлі газу до 100 млрд. кубометрів на рік, а також стверджував, що проект нової труби знаходиться на «високому ступені готовності». Через півроку, у жовтні 2023 року, Путін сам побував у Китаї. І хоча «Силу Сибіру-2» обговорювали на переговорах, конкретних домовленостей знову не було.
З нової поїздки Путін знову повернувся із порожніми руками. Сі Цзіньпін не згадав російського газу в заяві за підсумками переговорів. У спільній декларації «про поглиблення відносин всеосяжного партнерства» йдеться лише про те, що Росія та Китай готові «розвивати співпрацю» в галузі «природного газу», і при цьому наголошується, що воно має здійснюватися «на ринковій основі».
Проект трубопроводу «Сила Сибіру-2» потужністю 50 млрд. кубометрів на рік обговорюється з 2015 року. І з того часу зрушити його з мертвої точки так і не вдалося.
За версією Путіна, Москва та Пекін досі не можуть погодити маршрут. «Там різні маршрути існують. Фахівці мають вирішити, як краще вчинити», – заявив він. Крім того, за словами Путіна, Росія запропонувала Китаю разом із газовою трубою протягнути нафтову трубу через Монголію.
Однак, реальна причина зволікань із «Силою Сибіру-2» полягає в тому, що Китай не бажає інвестувати жодного юаня в нову трубу, пропонуючи Росії повністю сплатити багатомільярдний рахунок за будівництво, а також вимагає знижок на російський газ, розповідали раніше знайомі із ситуацією джерела The South. China Morning Post. «Пекін дуже добре розуміє, що може диктувати свої умови і що перебуває у значно сильнішій позиції, ніж Росія», — пояснює співрозмовник видання.
Газ, який «Газпром» з 2019 року качає трубопроводом «Сила Сибіру — 1», уже коштує КНР майже вдвічі дешевше, ніж європейським країнам. Згідно з даними бюджету Росії, у 2023 році його середня ціна становила $297,3 за тисячу кубометрів проти $501,6 для Європи та Туреччини. Цього року знижка для Китаю збільшиться до 46%, випливає із проектувань уряду: газ із «Сили Сибіру» коштуватиме $271,6 за тисячу кубометрів, а для Туреччини та Європи — $481,7.
Китайський контракт відчайдушно потрібен Газпрому, який втратив європейський ринок, скоротив експорт газу до мінімуму з 1985 року, а також зафіксував обвал видобутку до мінімуму за три десятиліття історії компанії. За підсумками минулого року «Газпром» уперше за 25 років отримав чисті збитки за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ). А його розмір – 629 млрд рублів – став рекордним за весь час, що існує компанія.
Минулого року «Газпром» прокачав до Китаю 22 млрд кубометрів газу, що компенсувало лише одну восьму від колишнього експорту до Європи, який на піку сягав 170-180 млрд кубометрів на рік.
Все, що потрібно знати про візит Путіна до Китаю в одному фото:
Нагадаємо, за результатами домовленостей країна-агресорка постачатиме Китаю топінамбур – Центр стратегічних комунікацій підкреслив, що Пекін довго не давав на це згоду, але «зрештою змилостивився». Ця “стратегічна” угода викликала хвилю мемів та жартів в соцмережах: “Шойгу, де топінамбур?”: у мережі хвиля жартів через угоду Путіна та Сі Цзіньпіна
Користувачі також почали гуглити, що це взагалі за дивина така – топінамбур.