Стрічка новин
29 Січня 2025
Сьогодні

В українців розвинувся синдром біженця: чим він відрізняється від травми еміграції

snimok ekrana 2024 04 13 v 13.59.11 Економічні новини - головні новини України та світу

В Міжнародній класифікації немає такого поняття, як синдром біженця. Проте велика кількість українців стикнулися з цим явищем після повномасштабного вторгення РФ до України, а отже воно не тільки цілком реальне, але й дуже актуальне. Популярний в Україні лікар Євген Комаровський розповів про симптоми цього стану та дав поради щодо того, як собі допомогти. 

Що таке синдром біженця

Це сукупність проявів психоемоційного стану, які спостерігаються в людини-релоканта, тобто того, хто вимушений був поїхати з рідного дому, залишивши звичне для себе середовище існування. 

За словами лікаря Комаровського, часто біженці відчувають тривогу, депресію, перепади настрою, апатію. Такі люди мають обмежений горизонт планування (щоправда через війну це стосується геть усіх українців, власне, як і фактори постійних тривоги та стресу!)

Від травми еміграції – синдром біженця відрізняється тим, що в першому випадку до переїзду можна й варто підготуватись. Натомість у другому випадку людина дуже швидко приймає рішення про переїзд через пряму загрозу її життю. Як правило, вона не встигає вивчити мову та звичаї нової для себе країни, а часто й взагалі не розуміє, де саме матиме кінцеву точку зупинки. Основні емоційні труднощі починаються вже після переїзду. 

“Більше того, в Україні зараз є люди, які у власній країні страждають на травму біженця. Травма біженця пов’язана з певними політичними, культурними, етнічними обмеженнями. І вона може виникнути в межах однієї країни”, – пояснив лікар. 

Психологічні аспекти синдрому біженця 

  • Порушення прихильності. Виникає через зміну середовища існування.
  • Порушення адекватного копінгу. Це порушення психологічної адаптації в нових умовах через неможливість швидко зорієнтуватись в них та стресовий тиск. 
  • Порушення процесів суму. В нових умовах людина не має відповідного рівня підтримки від оточуючих, через що процес переживання втрат затягується або набуває дивних форм.
  • Травма переїзду, отримана під час втечі від небезпеки. Приниження, через які може проходити людина на цьому етапі, дуже складно проживаються емоційно. Спогади про них можуть травмувати на решту життя. 
  • Адаптація до нової соціальної культури. Потрібно швидко вчити мову, шукати роботу та гідне житло тощо. 

Чим небезпечний синдром біженця

Відчуття втрати чогось важливого, нерозуміння правил нової дійсності постійні тривога та депресія можуть штовхнути людину до суїциду.

Фази адаптації

Фаза перша. “Медовий місяць”. Людина рада, що втекла від війни чи небезпеки. Вона видихає й почувається в безпеці. Їй легко на душі.

Фаза друга. Наростає тривога від усвідомлення того, що ви потрапили в нове суспільство, де гра йде геть за іншими правилами. На цьому етапі тривога та відчуженість всередині вас наростають. В людини можуть траплятися напади гніву, вона може відмовлятись вивчати мову нової для себе країни. Людина може переживати щодо самореалізації та буцімто не надто відвертих намірів нового оточення.

Неприємні відчуття можуть виникати навіть від того, що хтось з місцевих намагається заговорити з вами чи просто дивиться на вас. Звідси, за словами лікаря Комаровського, навіть може випливати бажання ховатися та не виходити з дому, уникаючи будь-яких контактів з новим світом. Проте це тільки посилює відчуття безсилля, тому людина може намагатись повернутись додому (де на неї вже може чекати проживання тих самих фаз).

Фаза третя – звикання. Правила гри стають зрозумілими. Адаптація все ще триває, проте все вже сприймається набагато легше. Виникає бажання робити щось нове, заводити нові знайомства, причому не тільки з земляками, але й з місцевими.

Фаза четверта. Повна адаптація. Людина почувається фактично “своєю”. На це може піти від 3 до 5 років. 

Хто в зоні ризику

  • Діти.
  • Підлітки.
  • Люди з низькою самооцінкою. 

Як подолати синдром біженця

  • Отримуйте кваліфіковану психологічну допомогу. 
  • Зберігайте спілкування з близькими та рідними онлайн.
  • Отримуйте нові знання: про звички, традиції, культуру країни, куди ви потрапили. Вивчайте топоніми, історію, видатних діячів країни.
  • Допомагайте іншим.
  • Відвідуйте клуби за інтересами.
  • Зробіть ремонт своїми руками там, де зараз живете.
  • Займіться йогою, пограйте в волейбол. 
  • Спілкуватись в месенджері з такими ж, як ви. 

“Й обов’язково плануйте. Наприклад, що перестанете бути біженцями й повернетесь в звичне для нас середовище життя!” – резюмував лікар Комаровський.


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті