Усі військовозобов'язані чоловіки в Україні повинні стояти на військовому обліку та регулярно оновлювати свої дані в ТЦК та СП. Водночас українським законодавством передбачені категорії, які можуть бути виключені з обліку за певних причин чи обставин.
Чинне законодавство визначає сім категорій військовозобов’язаних, яких виключають з обліку. Після виключення чоловік перестає бути військовозобов’язаним чи резервістом, відповідно його не можуть примусово мобілізувати навіть під час воєнного стану.
Про це повідомляє Новини.LIVE.
Так, відповідно до ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу“, виключити з обліку можуть осіб, які:
- загинули;
- досягли граничного віку;
- були мобілізовані на службу;
- були визнані ВЛК непридатними до проходження військової служби у воєнний час;
- відмовилися від громадянства України;
- навчаються у вищих військових закладах;
- були засуджені за вчинення особливо тяжкого або ж тяжкого злочину.
В Порядку організації та ведення військового обліку зазначається, що виключення з військового обліку осіб, які за рішенням суду визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я, оголошені померлими (або зниклими безвісти) або засуджені до позбавлення волі, здійснюється без їхньої особистої присутності.
В усіх інших випадках призовнику, резервісту, військовозобов’язаному необхідно з’явитися в ТЦК та СП й надати такі документи:
- заява;
- паспорт;
- документи, що підтверджують підставу для виключення з військового обліку;
- військово-облікові документи.
ТЦК виносить рішення щодо виключення з військового обліку після розгляду цих документів. Висновок можуть забрати особа або її представник.
Якщо особа не згодна з рішенням щодо виключення з військового обліку, його можна оскаржити в адміністративному суді.