З 1 жовтня в Україні жінки з медичною та фармацевтичною освітою зобов'язані зареєструватися у військовому обліку. Тоді вони набувають статусу військовозобов'язаних. Представник Полтавського обласного Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) майор Роман Істомін у коментарі виданню Telegraf розповів, коли жінкам почнуть вручати повістки.
Під час мобілізації жінок примусово не призивають до армії. Зазначається, що більшість осіб жіночої статі, які перебувають на військовому обліку, мають право на відстрочення чи звільнення. Також варто пам’ятати, що на військовий облік жінки мають стати лише якщо мають медичну професію — лікаря, медсестри, фармацевта тощо.
Проте жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу або залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. На військову службу можуть потрапити, якщо добровільно підпишуть контракт.
Істомін також пояснив, у яких випадках жінки мають право на відстрочення чи звільнення. Наприклад, якщо жінка одна виховує неповнолітню дитину, дитину з інвалідністю або є мамою трьох дітей.
Також за словами Істоміна, якщо серед подружжя військовозобов’язаних є неповнолітня дитина, то до Збройних Сил України (ЗСУ) може бути призваний лише один із батьків.
Представник ТЦК зазначив, що зазвичай правом на відстрочку або звільнення користуються жінки. Однак якщо дитина досягла повноліття, у такому разі можуть призвати й батьків, і їхню дитину.
Але Істомін додав, що це тільки теоретично, адже в більшості випадків жінки не військовозобов’язані, батько дорослого сина може мати букет хвороб або й інвалідність, а його син доглядатиме за ним. Тому все індивідуально і життєвих варіацій багато.