Роз'яснення дали експерти.
В Україні оплата праці вчителів визначається відповідно до законодавства та колективного договору, якщо він укладений. Але бувають випадки, коли вчитель переходить працювати в інший заклад або змінює предмет викладання. Юрист Неля Романенко розповіла на порталі b2bconsult, чи буде зберігатися оплата праці вчителя, якщо він змінить предмет викладання або заклад, де працює.
Вона наголосила, що за педпрацівниками, які переходять на роботу з одного навчального закладу до іншого, а також на інші педагогічні посади у цьому самому закладі, зберігають присвоєні кваліфікаційні категорії (тарифні розряди) та педагогічні звання до наступної атестації (п. 3.27 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН від 06.10.2010 р. № 930.
«Вказану норму застосовують також при довантаженні працівника годинами на іншій посаді», – пояснила Романенко.
Так, до компетенції керівника закладу загальної середньої освіти належить право встановлювати посадовий оклад працівнику при прийомі його на роботу, при переведенні з однієї посади на іншу, а також при довантаженні годинами на іншій посаді.
«Підвищують ставки зарплати за звання, присвоєні за наслідками атестації, лише за період роботи на посадах, на яких були присвоєні відповідні звання (п. 24 Інструкції № 102). При переході працівника з одного закладу до іншого на однакові посади або на посади, які відповідають профілю предмета, дисципліни, що викладається, доплату за звання зберігають до чергової атестації», – зауважила юристка.
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки від 19.10.2020 р. № 4/3537-20, Типове положення не змінило порядок виплати вчителям підвищених посадових окладів (ставок зарплати) за педагогічні звання та не містить норми, яка давала б підстави для відмови вчителю у нарахуванні доплат за педагогічне звання.
Романенко додала, що педагогічне звання, присвоєне вчителю, який викладає кілька навчальних дисциплін, поширюється на все навчальне навантаження.
За словами експертки, в основу нарахування заробітної плати освітян, які працюють у бюджетних установах, на сьогодні покладена так звана єдина тарифна сітка (ЄТС). Для педпрацівників це визначено до цього часу ще постановою Кабміну від 20.01.2021 р. № 29 «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».
ЄТС визначена постановою Кабміну від 30.08.2002 р. № 1298. Вона являє собою сукупність тарифних коефіцієнтів, які застосовуються до посадового окладу 1-го тарифного розряду. Це загальний підхід до зарплати більшості бюджетників.
«Всього розрядів 25 і кожному з них відповідає свій тарифний коефіцієнт, відповідно і свій посадовий оклад. Якщо робота, яку виконує працівник, більш кваліфікована, то вищим є і його розряд, і посадовий оклад», – резюмувала Романенко.