Учені з Німеччини та Швейцарії провели велике дослідження, спрямоване на вимірювання задоволеності життям у різні його періоди.
Дослідження опубліковано в журналі Psychological Bulletin.
У рамках дослідження, в якому взяли участь 460 тис. осіб, було розглянуто три ключові аспекти суб’єктивного благополуччя: задоволеність життям, позитивні та негативні емоційні стани.
Згідно з отриманими даними, рівень задоволеності життям знижується з 9 до 16 років, після чого починає поступово зростати до досягнення 70 років, а потім знову знижується до 96 років.
Що стосується позитивних емоційних станів, їхній рівень знижується протягом усього життя, починаючи з 9 років і продовжуючись до 94 років.
Негативні емоційні стани, з іншого боку, коливаються у віці з 9 до 22 років і потім знижуються до 60 років, після чого починають знову збільшуватися.
Ці результати відповідають уявленням про те, що в дитинстві люди найщасливіші. Підлітковий період з його стресом і змінами може знизити задоволеність життям, а в міру старіння людей турбує погіршення здоров’я і втрата близьких.
Дослідники сподіваються, що ці результати допоможуть краще адаптувати зусилля щодо забезпечення щастя в різних вікових групах, особливо серед людей, старших за 70 років. Однак вони також підкреслюють, що ця робота потребує додаткових досліджень, особливо в галузі ефективності втручань для підвищення благополуччя.