Іран займається підготовкою до будівництва заводів з виробництва дронів у Білорусі та Росії, з метою підтримки Москви у нарощуванні її «армії» безпілотних літальних апаратів (БПЛА), а також для залучення валюти до Ірану.
Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Згідно з даними аналітиків, 31 липня міністр оборони Білорусі, генерал-лейтенант Віктор Хренін, під час зустрічі з міністром оборони Ірану, бригадним генералом Мохаммадом Резою Аштіані, обговорював можливість створення заводу з виробництва дронів-камікадзе в Білорусі, який мав би підтримати російське вторгнення в Україну.
Раніше іранські інженери вивчали можливість перетворення заводу в Гомелі, Білорусь, на підприємство з виробництва дронів. Також у червні США повідомили, що Іран надає допомогу Росії у будівництві заводу з виробництва дронів у Єлабузі, РФ.
Будівництво заводу з виробництва іранських безпілотників у Білорусі полегшить логістичні проблеми, з якими стикається Росія під час транспортування дронів з Ірану до РФ через Близький Схід. Складання БПЛА дозволить Ірану залучити валютні кошти в економіку.
Виробництво іранських безпілотників у Білорусі та Росії принесе користь як Росії, так і Ірану.
Аналітики зазначають, що Росія виграє, придбавши іранські безпілотники для свого вторгнення в Україну. Ізраїльські та українські ЗМІ відзначають, що будівництво іранського заводу безпілотників у Білорусі полегшить «логістичні проблеми», з якими стикається Росія при транспортуванні іранських безпілотників з Ірану до Росії через Близький Схід.
Також Іран отримає вигоду, отримавши дохід для іранської економіки. Британська секретна розвідувальна служба виявила в липні, що Іран прагне отримати готівку від Росії в обмін на іранські безпілотники.
Росія також може принести користь іранській армії. Наприкінці 2022 року західні ЗМІ припустили, що Іран може отримати російські винищувачі Су-35 в обмін на постачання Росії безпілотників. Однак іранські військові чиновники все частіше висловлювали скептицизм щодо отримання Су-35 в останні місяці. У березні західні ЗМІ повідомили, що Росія надала Ірану сучасне програмне забезпечення для спостереження та кіберзброю в обмін на безпілотники. Високопоставлений ізраїльський військовий чиновник окремо висловив стурбованість у червні тим, що Росія надає Ірану західну зброю, захоплену в Україні.
Тісна співпраця Ірану з Білоруссю та Росією може бути зумовлена, зокрема, тим, що Іран підписав із цими країнами довгострокові стратегічні угоди.