НАТО має створити постійні військові бази поблизу російського кордону, відмовившись від своїх зобов'язань від 1997 року.
Про це заявив президент Литви Гітанас Науседа в інтерв’ю The Times 11 липня.
Згідно з угодою між НАТО і Росією 1997 року, Альянс зобов’язався не розміщувати ядерну зброю або постійні військові бази на території нових країн, що приєдналися до колишнього східного блоку.
Хоча в дев’яти країнах, таких як Польща і країни Балтії, розміщені міжнародні війська НАТО, вони розгорнуті строго на ротаційній основі.
За словами Науседи, Росія фактично вбила цей договір, оголосивши про розгортання тактичної ядерної зброї в Білорусі.
Ставлячи під сумнів твердження Владіміра Путіна про те, що ядерна зброя вже розміщена у східного сусіда Литви, Науседа, тим не менш, зазначила, що інфраструктура вже створена, а боєголовки, ймовірно, незабаром з’являться на місці.
“Також я хотіла б сказати, що, на мою думку, все більше і більше союзників розуміють, що Путін – гравець, і всі погрози, які він робить, не тому, що він сильний, а тому, що він відчуває себе слабким”, – додала президент, маючи на увазі нещодавній збройний заколот угруповання “Вагнера”, що відбувся 23-24 червня.
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу і його білоруський колега Віктор Хренін підписали угоду про розміщення російської тактичної ядерної зброї на білоруській території 25 травня. Як повідомляється, Шойгу заявив, що контроль над цією зброєю залишиться за Москвою.
14 червня білоруський диктатор Олександр Лукашенко заявив, що його країна вже отримала першу партію зброї з Росії. Це підтвердив і його російський колега Володимир Путін 16 червня.
Військова розвідка України спростувала ці заяви 20 червня, заявивши, що “жодної ядерної боєголовки” не було доставлено.