Пам’ятні монети "Народжений в Україні" уведені в обіг із 01 червня 2023 року.
Заступник Голови Національного банку України Oleksii Shaban анонсував нові пам’ятні монети “Народжений в Україні”. “Їх Національний банк вводить у обіг у перший день літа – 1 червня 2023 року, коли весь світ відзначає Міжнародний День захисту дітей.Презентація відбулася під час конференції “UА: Війна. Недоспівана колискова”, організованої Офісом Омбудсмана України спільно з Офісом Президента України.
“Для кожної нації діти – це скарб та майбутнє. Саме про це ми думали, створюючи наші нові пам’ятні монети. Це – наша присвята українським дітям, не лише тим, які вже народилися, але й майбутнім поколінням, які ще народяться у вільній та незалежній Україні. До початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україні проживало понад сім мільйонів дітей. Багатьох із них окупанти позбавили щасливого дитинства, рідної домівки, найдорожчих людей. І тому наша країна зараз бореться за щасливе дитинство українських дітей, за їхнє право жити на рідній землі, говорити українською мовою. За свободу дітей, які народжуються в Україні”, – зазначив Олексій Шабан.
Як виглядають нові монети? Номінал обох пам’ятних монет – 5 гривень, вони виготовлені зі срібла та нейзильберу. В основі ескізів монет – роботи відомого українського художника Олег Шупляк. На аверсі зображено сповнену народним колоритом картину цього художника “Колиска”: на ній втілено один із найдорожчих архетипів українців – батьківська хата в оточенні мальв та рушника, яка є водночас колискою та гніздечком, що символізує продовження роду. На реверсі – картина “Зв’язок”: на тлі стилізованого всесвіту – малюк-космонавт, який нерозривно пов’язаний пуповиною з матір’ю-Україною (карта України вгорі).
Як і коли можна придбати монети? Реалізація цих монет розпочнеться з 5 червня. Придбати їх можна в інтернет-магазині НБУ та в банків-дистриб’юторів (АТ АБ “УКРГАЗБАНК”, АТ “АБ “РАДАБАНК”, АТ “ТАСКОМБАНК”, АТ КБ “ПриватБанк”). Тираж срібних монет – 5 000 штук, із нейзильберу – 75 000 штук (у сувенірній упаковці)”, – інформує Національний банк України.