Тут буде 387 будинків, дитсадок і школа, лікарня і спортивний клуб.
У нідерландському Флардінгені готують до відкриття ціле містечко для біженців – майже чотири сотні будинків, лікарню і школу. Це – перший для країни проєкт швидкісного будівництва, йдеться в ТСН.
Гігантський будмайданчик у Флардінгені поблизу Ротердаму. Тут зводять “Мрію” – саме так назвали майбутнє поселення у центрі Нідерландів. “Містечко – справжнє українське містечко, українське середовище”, – каже одна із одна з майбутніх поселенок Лана.
Разом із нею тут житиме тисяча українців – нині вони мешкають у переповнених прихистках для біженців. “Ми – пілотний проєкт, який має показати, чи можна збудувати повноцінний район менше ніж за рік. Тому що зазвичай в Нідерландах це займає 7-8 років”, – розповідає заступниця мера Флардінгена Іванна Сомерс-Гарденьєр.
387 будинків, дитсадок і школа, лікарня і спортивний клуб. “Два місяці тому це була просто земля. Ми будуємо дуже швидко. Спершу ми робимо фундамент з усіма проводами і трубами, а далі вантажівка привозить будинок і ми його ставимо просто на ці підготовлені лінії. Ніби пазл, або тетрис”, – розповідає менеджер проєкту Джон.
З місцевого заводу один за одним їдуть майбутні будинки. За кілька хвилин перший поверх здіймається у повітря. Поки на нього нанизують комунікації, кран підносить другий поверх із дахом. Будівельники скріплюють дві частини і фіксують фундамент. Швидкість вражає – за день одна бригада може звести цілий квартал. Всередині готове все крім “косметики”: є світло і навіть техніка. “Це все зроблено на заводі, ніби будиночки з лєго, дві частини одна на одну – і у вас є повноцінний будинок. Я думаю це – майбутнє”, – кажуть працівники.
Скільки коштуватиме нідерландському бюджету проєкт, чиновники не зізнаються. Кажуть лише, що й для перенаселених Нідерландів, і для понівеченої російськими бомбами України – це може бути швидким рішенням проблеми з житлом. Заселятимуть Мрію поступово.
Одномісні студії по обидва боки широкого коридору. На вході чекліст, чи все є всередині – кухня з холодильником і плитою, ліжко, стіл, телевізор і, мабуть, найголовніше для тих, хто останні півтора року жив у кімнатах на десятьох. “Найбільше люди радіють мати власний туалет і душ”, – переконують переселенці.
Усе це вмістилося на двадцяти квадратних метрах. “Ми не можемо дати людям дім. Ми розуміємо, що їхній дім в Україні. Але ми можемо забезпечити їм житло, поки вони тут”, – зазначають місцеві чиновники.
“Мрія” існуватиме три роки, а потім тут знову буде бізнес-парк. Але будинки не викидатимуть, їх віддадуть у сусідні міста, туди, де найбільше бракує доступного житла.