Глава китайської держави Сі Цзіньпін, на щорічному засіданні китайського парламенту та його найвищого політичного консультативного органу, заявив про підготовку Китаю до можливої війни.
Про це повідомляє Foreign Affairs.
У своїй промові Сі закликав своїх генералів “наважитися воювати”. Також він оголосив про збільшення на 7,2% оборонного бюджету Китаю, який за останнє десятиліття подвоївся, та плани зробити країну менш залежною від іноземного імпорту зерна.
Останніми місяцями Пекін оприлюднив нові закони про військову готовність та зробив кроки щодо збільшення своїх військових потужностей, зокрема будівництво нових бомбосховищ у містах по той бік Тайванської протоки та створення нових офісів “Національної оборонної мобілізації” по всій країні.
У грудні Пекін оприлюднив новий закон, який дозволить Народно-визвольній армії (НВАК) легше активувати свої резервні сили та систему поповнення бойових частин у разі війни. Такі заходи свідчать про те, що Сі міг винести уроки щодо військової мобілізації з невдач президента Росії Володимира Путіна в Україні.
Закон про військових резервістів – не єдина законодавча зміна, яка свідчить про підготовку Пекіна. У лютому вищий дорадчий орган Всекитайських зборів народних представників прийняв Рішення про коригування застосування деяких положень [китайського] кримінально-процесуального закону до військових під час війни, яке, згідно з державною газетою People’s Daily, надає Центральній Військова комісія має повноваження коригувати положення законодавства, включно з «юрисдикцією, захистом і представництвом, примусовими заходами, порушенням справ, розслідуванням, переслідуванням, судом і виконанням вироків». Хоча неможливо передбачити, як це рішення буде використано, воно може стати зброєю проти осіб, які виступають проти захоплення Тайваню. PLA також може використовувати його, щоб претендувати на юридичну юрисдикцію над потенційно окупованою територією, такою як Тайвань. Або Пекін міг би використати це, щоб змусити китайських громадян підтримувати його рішення під час війни.
Починаючи з грудня, уряд Китаю також відкрив низку офісів мобілізації національної оборони або центрів вербування по всій країні, зокрема в Пекіні, Фуцзяні, Хубеї, Хунані, Внутрішній Монголії, Шаньдуні, Шанхаї, Сичуані, Тибеті та Ухані. У той же час міста в провінції Фуцзянь, на протилежному березі Тайванської протоки, почали будувати або модернізувати бомбосховища і принаймні один «госпіталь швидкої медичної допомоги» за даними китайських державних ЗМІ. У березні Фуцзянь і кілька міст провінції почали забороняти доступ іноземних IP-адрес до урядових веб-сайтів, можливо, щоб перешкодити відстеженню підготовки Китаю до війни.
Його повідомлення про підготовку до війни та прирівнювання національного відродження до об’єднання знаменують новий етап у його політичній кампанії війни, спрямованої на залякування Тайваню. Він явно готовий застосувати силу, щоб захопити острів. Залишається незрозумілим, чи вважає він, що зможе це зробити, не ризикуючи неконтрольованою ескалацією зі Сполученими Штатами.