Голова Національного банку України Андрій Пишний оголосив про суттєві зміни в економічній політиці країни, повідомивши, що країна більше не вдаватиметься до "небезпечного" друкування грошей для фінансування державних витрат.
Цей крок спрямований на отримання кредиту від Міжнародного валютного фонду (МВФ) у розмірі $15,6 млрд, що допоможе стабілізувати економіку країни та залучити подальшу допомогу від коаліції донорів, інформують Економічні новини.
У коментарі Financial Times Пишний визнав, що друк мільярдів гривень для покриття бюджетного дефіциту спричинив значні ризики для макрофінансової стабільності країни. Однак, оскільки Міністерство фінансів не бажає виходити на внутрішні ринки облігацій або збільшувати доходи, у Національного банку було небагато варіантів.
Зараз НБУ вживає заходів для абсорбування надлишкової ліквідності через жорсткіші резервні вимоги та поступово повертається до плаваючого обмінного курсу. Це знаменує собою значний зсув в економічній політиці України, яка раніше покладалася на друк грошей як на швидке розв’язання проблеми.
Пишний підкреслив, що угода з МВФ допоможе “гарантувати, що коаліція донорів візьме на себе зобов’язання щодо надання допомоги у розмірі близько 40 мільярдів доларів” цього року. Однак, кредит все ще потребує схвалення Виконавчої ради МВФ.
Голова НБУ також зазначив, що вплив російських ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі України взимку призвів до 30% падіння ВВП минулого року. НБУ перегляне свій прогноз зростання ВВП на 2023 рік до 0,3% наступного місяця, щоб відобразити це.