Інфляція у 2017 р. прискориться, а однією з головних проблем економіки стане низька активність банківського сектора.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) опублікувало консенсус-прогноз основних макроекономічних показників на наступні два роки. Так, експерти прогнозують: у 2017 р. ВВП зросте на 2,9%, ціни – на 9%, а середня зарплата в Україні може досягти 6140 грн. Сайт “Сегодня.ua” з’ясував, як, згідно з прогнозом експертів, може змінитися життя українців у найближчі два роки.
Що буде з ВВП, цінами та зарплатами
Згідно з прогнозом, наступного року реальний ВВП України зросте на 2,9%, а цьогоріч – усього на 1%. Експерти також склали негативний (зростання ВВП на 1,9%) і позитивний (зростання ВВП на 4%) прогнози на 2017 рік. У 2018 р. темпи зростання економіки прискоряться – ВВП зросте на 3,6%.
Виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко зазначає: для того щоб Україна “піднялася з того дна, на якому зараз перебуває”, темпи зростання ВВП мають випереджати зростання світової економіки. Згідно з прогнозом МВФ, світова економіка наступного року зросте на 3,4%. Отже, Україна відстане ще на 0,5%.
“Щоб піднятися з того дна, на якому зараз перебуває Україна, потрібно показувати темпи зростання вищі, ніж зростає світова економіка. В іншому разі ми ризикуємо постійно відставати. Наприклад, світова економіка цьогоріч зросте приблизно на 4%, ми маємо зростати як мінімум на 4%. На жаль, цього року в нас темпи зростання економіки будуть на рівні 1,5%, це означає, що відставання від світової економіки буде ще більшим”, – пояснює експерт.
Наступного року також зростатимуть ціни. Індекс інфляції, згідно з консенсус-прогнозом, 2017 р. досягне 10,9%, а 2018 р. – 6,9%. До речі, у проекті меморандуму бюджету України на 2017 рік враховують зростання цін наступного року на 8,1%. Зазначимо, згідно з чинним законодавством Кабінет міністрів зобов’язаний збільшувати мінімальну зарплату та індексувати пенсії на рівень інфляції. Отже, якщо ціни зростуть на 10,9%, соціальні виплати мають збільшити як мінімум на ту ж суму.
Наразі середня зарплата в Україні не досягає й 5 тисяч гривень. Наступного року, згідно з консенсус-прогнозом, середня зарплата може піднятися в разі негативного сценарію до 5415 гривень, а в разі позитивного – до 6140 гривень. Уже 2018 р. середній заробіток українців може подолати позначку в 7 тисяч гривень, а в разі негативного сценарію – залишитися на рівні 5903 гривень.
Переглянуть і мінімальну зарплату. Так, якщо інфляція у 2017 р. буде на рівні 8,1% (цю цифру вказано в бюджетному меморандумі), то соціальні стандарти зростуть на 10,1%. Зазначимо, у проекті меморандуму пропонується підвищувати зарплату на 2% вище за індекс інфляції. Відповідно, наступного року мінімальна зарплата буде 1700 гривень, а пенсія – 1400 гривень.
Якщо ж зправдиться прогноз, складений МЕРТ з допомогою експертів, то мінімальну зарплату підвищать на 12,9% – з 1600 (розмір зарплати після індексації в грудні цього року) до 1806 гривень, а пенсію – з 1208 до 1363 гривень.
Однак цих темпів зростання, як кажуть економісти, недостатньо. Щоб доходи українців повернулися на рівень 2014 р., пояснюють експерти, за сучасних цін мінімальна зарплата наступного року має бути не менше 2562 гривень, а пенсія – 2000 гривень. Так, з 2014 р. ціни зросли як мінімум на 80%, а соціальні стандарти – усього на 31%.
“Для того щоб реальні доходи зросли – соцстандарти мали збільшитися на 70%. Щодо більш усередненого показника, це рівень інфляції за станом трьох років: 2014, 2015 та 2016. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку в 90%. Для того щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, мають отримувати зарплату в 1,9 раза більше”, – пояснює Олег Устенко.
Водночас рівень безробіття (серед українців віком від 15 до 70 років), за прогнозами експертів, залишиться на рівні 9,5%.
З якими загрозами зіткнуться українці
Опитані міністерством експерти назвали головним для економіки України ризик “недостатньої швидкості проведення реформ”. Крім того, серед внутрішніх загроз назвали неплатоспроможність реального сектора економіки та низьку кредитну активність банків. До речі, у прогнозі також припустили процентну ставку за кредитами в комерційних банках у 2017 р. (знизиться з 20 до 15%).
Ще одна загроза для української економіки – зростання дефіциту в бюджеті Пенсійного фонду. Зазначимо, дефіцит за рік зріс з 80 до 145 млрд гривень. Ще минулого року Міністерство фінансів ухвалило рішення скоротити процентну ставку ЄСВ для того, щоб роботодавці змогли збільшити зарплати й офіційно оформити співробітників на роботу. Крім того, на початку травня парламентарі скасували оподаткування високих пенсій. Як наслідок, заявив міністр соціальної політики Андрій Рева, у країні “назріває катастрофа з пенсійними виплатами”.
Серед міжнародних ризиків: зупинення співпраці з МВФ, зниження цін на сировинну продукцію, яку експортує Україна. Економісти пояснюють: якщо МВФ не надасть черговий кредитний транш, уже цього року курс долара може досягти 30 гривень. Слідом за доларом дорожчають імпортні продукти, бензин і газ (тариф базується на імпортному паритеті).
До речі, на курс гривні також впливає боргове навантаження: гасити міжнародні кредити доводиться валютою. Цього року розмір граничного державного боргу становить 1 трильйон 501 мільярд 5 мільйонів гривень – 66,4% від ВВП, і розмір гарантованого державою боргу становить 444 мільярда 8 мільйонів гривень – 19,6% від ВВП (у сумі 86% від ВВП). У бюджеті на наступний рік розмір граничного боргу планують скоротити на 0,6% – до 66% від ВВП.
Дефіцит бюджету, згідно з проектом меморандуму, може скоротитися з 3,7 до 3% від ВВП. “Діра” в держбюджеті, як уточнюють у Міністерстві фінансів, покривається через приватизацію або новий борг.
Як зазначають у МЕРТ, консенсус-прогноз “базується на опитуванні провідних експертів у сфері макроаналізу та прогнозування” і не є офіційним прогнозом відомства.