Новости рынков

«Замість розвитку та співробітництва від Фонду держмайна ми бачимо тільки інформаційну війну і підкилимні ігри», – керівник ПАТ “Черкасиобленерго” Олег Самчук

Керівники Фонду держмайна сьогодні воюють з держактивами, а не сприяють іх ефективному розвитку.

«Замість розвитку та співробітництва від Фонду держмайна ми бачимо тільки інформаційну війну і підкилимні ігри», – таку різку заяву зробив голова правління ПАТ “Черкасиобленерго” Олег Самчук на прес-конференції “Державні енергоактиви: прозора приватизація або замовний продаж за копійки “, що відбулася в ІА «Українські новини» . Його підтримали інші учасники прес-конференції, народні депутати Верховної Ради та експерти енергетичної галузі.

Так, за словами голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» Олега Самчука , на даний час підприємство подолало такі проблеми як погашення боргів із зарплати, реструктуризацію і поетапне погашення багатомільйонних боргів перед партнерами і сплату непогашених податкових зобов’язань. І тепер на перший план вийшло припинення процедури банкрутства , підготовка до майбутньої приватизації та врегулювання боргу з ПрАТ «Азот». Але цьому всіляко заважають ті, хто мав би всіляко допомагати – чиновники Фонду держмайна.

“Ми в ході переговорів з “Азотом” неодноразово досягали домовленості виплатити в найближчі роки 280 млн. грн., а з 2023 року – по 240 млн. грн. на рік. Здавалося б, у цьому має бути кровно зацікавлений ФДМ , але замість цього з його боку бачимо неприкрите протистояння, непрофесійні дії та відверті маніпуляції на користь майбутніх покупців обленерго».

Олег Самчук зазначив, що дії Фонду щодо «ЧОЕ» нагадують інформаційну війну. «Скажімо, я з подивом прочитав, що ми перешкоджаємо приватизації підприємства, хоча, здавалося б, всі наші дії спрямовані на підвищення його інвест привабливості. Більш того, саме під нашим тиском ФДМ включив нас до Переліку приватизації Наказом від 5.02.2021 р. Включили, правда, тільки 46%, а, якщо б додали частку держкомпанії «УкрЕско», міг би вийти 71%, за який держава під час продажу отримала б набагато більше. При цьому, саме ми, а не ФДМ подали клопотання про припинення банкрутства у зв’язку з приватизацією і 1 березня нинішнього року суд розгляне його в Черкаському госпсуді. Упевнений, що у нас є всі підстави домогтися, щоб суд поставив крапку у цій справі, що тягнеться 16 років, і виніс законне рішення на нашу користь. Справа моєї честі довести цей процес до кінця! Головне, щоб нам не заважали!»

Його підтримав член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. За його словами, об’єктивний аналіз діяльності ФДМ свідчить про обкатану схему заниження вартості госенергоактивів шляхом заміни менеджменту і подальшого виведення коштів. Як приклади експерт навів ситуацію з низкою обленерго. Так, у «Хмельницькобленерго» найбільш високий серед підлеглих ФДМ підприємств прибуток – 115 млн. грн. за 2019 року, а керівника Олега Козачука вже рік намагаються звільнити. «Миколаївобленерго», де керівник ФДМ Дмитро Сенниченко тиждень тому замінив їм же призначеного керівника – той пропрацював лише 4 місяці. І чому? Контррозвідка СБУ звинуватила його в зловживаннях. При цьому попередній глава «Миколаївобленерго» – за 3 роки збільшив прибуток в 7 разів – з 4,5 до 30 млн. грн. «Харківобленерго», де в березні минулого року Фонд замінив Василя Скопенка на Костянтина Логвиненка. І якщо перший виплатив всі борги енергоринку і стабілізував роботу підприємства, то другий, за результатами 9 місяців 2020 року в 4 рази збільшив поточну кредиторську заборгованість, а активи скоротилися на 10%. Плюс до цього – постійні, протягом останнього року, розкрадання держкоштів на підприємстві, про що неодноразово повідомлялося в ЗМІ. Останній випадок – 10 днів тому».

“Підприємства різні, а підхід один: як тільки є прибуток і ефективний розвиток, відразу ж керівника геть. Тепер дісталися до “Черкасиобленерго”, де керівникові Олегу Самчуку закидають “невиконання завдань”. Але ж уперта річ – цифри – говорять про протилежне. «ЧкОЕ» демонструє щорічне збільшення прибутку, погашення заборгованості ДП «Енергоринок» (з 930 до 613 млн. грн.) і заборгованості перед бюджетом (виплачено 87 млн. грн.), погашення 120 млн. грн. боргів по заробітній платі (повністю виплачені борги перед співробітниками). Прибуток за останні 3 роки зріс майже в 4 рази “.

“Якщо не зупинити “схемну” стратегію ФДМ, спрямовану на навмисне, штучне заниження вартості активів обленерго перед приватизацією, то продаж всіх вищеназваних обленерго не принесе ні коштів державі, ні ефективного власника активам, ні енергобезопасності регіонах”, – резюмував експерт.

Солідарний з попереднім спікером був і народний депутат України, член Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк . «Керівники Фонду держмайна сьогодні воюють з держактивами, а не сприяють іх ефективному розвитку» , – заявив він.

“Ситуація навколо державних обленерго не може не викликати стурбованості депкорпусу. Ми в профільному Комітеті ВР проаналізували діяльність ФДМ щодо держ енергоактивів і дійшли висновку, що дії Фонду щодо них нелогічні і непрозорі. Йдеться про тенденцію, яка вимальовується довкола обленерго в Харкові, Хмельницькому, Миколаєві та Черкасах. Незважаючи на різницю в деталях, ми бачимо одну класичну схему: відбуваються нелогічні спроби зміни керівників, що можуть порушити стабільну діяльність обленерго напередодні іх запланованої Фондом приватизації заздалегідь визначеним покупцям. Фактично ФДМ веде неприкриту війну з прибутковими енергоактивамі, а не сприяє їх ефективному розвитку», – упевнений Сергій Нагорняк.

За словами народного депутата, яскравим прикладом такої політики Фонду відносно госенергоактівов є позиція чиновників і щодо ПАТ «Черкасиобленерго». «Мені відома ситуація з цим підприємством, оскільки мій виборчий округ знаходиться на Черкащині. Люди просять захистити їх рідне підприємство від підготовки рейдерського захоплення. Ситуація непроста. З одного боку керівництво обленерго на чолі з Олегом Самчуком виводить підприємство з безодні боргів, які наробило попереднє керівництво, підвищує зарплату і інвестує в сучасні інновації, а з іншого – ФДМ робить все можливе, щоб звільнити самого Самчук а. І все це робиться напередодні анонсованої ФДМ приватизації держергоактивів. Впевнений, ми не допустимо такого сценарію – найближчим часом ми маємо намір запросити на засідання комітету з енергетики голову фонду держмайна Дмитра Сенниченка для звіту щодо таких його дій».

Оксана Ельченко